Jaki jest najważniejszy element oleju do silników i z jakich składników może być on tworzony?

Wybór oleju silnikowego jest bardzo ważną sprawą, ponieważ pełni on bardzo wiele zadań, które zapewniają odpowiednią pracę silnika.
Jakość oraz terminowa wymiana oleju mają wpływ na trwałość wszystkich pracujących elementów silnika i jego osprzętu.

Chodzi tu m.in. o łańcuch rozrządu. Olej redukuje tarcie, które jest pomiędzy pracującymi elementami, z jakich najważniejsze to cylindry i tłoki. Olej (oleje Shell) posiada za zadanie również zredukować opory i zużycie paliwa, zmniejsza także hałas silnika, uszczelnia będące w silniku komory spalania, ochładza części w silniku oraz ma wpływ na usuwanie brudu, które przechwytywane są przez filtr oleju. Trzeba tutaj dodać, że tego typu filtry również należy zawsze zamieniać wtedy, gdy wymieniamy olej. Najważniejsze jest jednak to, aby odpowiedniej jakości olej cyklicznie poddawać wymianie. Poza tym naturalnie musimy dbać o jego właściwy poziom, ponieważ ma to olbrzymie znaczenie dla trwałości i wydajności silnika.
olej

Autor: Prestige PR
Źródło: Prestige PR
W drugim etapie budowy ściany trójwarstwowej układa się izolację  i muruje elewację z cegieł

Autor: Röben
Źródło: Röben
Jednak olej to jeszcze nie wszystko, gdyż bardzo potrzebna jest także właściwa praca tzw. systemu rozsmarowywania i tu kluczową rolę pełni pompa oleju, która utrzymuje odpowiednie ciśnienie smarowania. Jeśli chodziłoby o skład oleju do silnika, to najważniejsze jest baza olejowa, jaka stanowi około 80%. W olejach mineralnych była ona wytwarzana z uszlachetnionych kondensatów ropy naftowej.

Następnie zaczęła się produkcja olejów półsyntetycznych – baza olejowa w tego typu produktach składa się z produktów syntezy chemicznej oraz z destylatów ropy naftowej. W skład oleju silnikowego (poza wspomnianą bazą olejową), wlicza się regulatory lepkość (do 6%), czy dodatki uszlachetniające.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,