Dobrze dobrane podłoże podstawą bezpieczeństwa na palcu dla dzieci.

Place zabaw to często główne miejsce, w którym dzieci spędzają wolny czas. Jeśli nie stać na posyłanie swoich pociech za zajęcia pozalekcyjne, przydomowe podwórko to dla nich znakomita możliwość, aby poprzebywać na nim wraz z rówieśnikami. Jednak aby miejsce to było w sam raz do zabawy, oprócz umieszczonych tam elementów do zabawy, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć pełne przekonanie, że zezwalając bawić się swoim pociechom na dworze, nie stanie im się krzywda.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com

Konkretne elementy i poziom ich konstrukcji powinien być należycie odpowiedni do właściwiej grupy użytkowników. Dorośli muszą zatroszczyć się o to, żeby pozwalać się bawić dzieciom na przyrządach dobranych do ich lat. Na placach zabaw w wielu przypadkach dochodzi do wypadków będących konsekwencją złej konstrukcji urządzenia lub wadliwego podłoża.Regulacje ustawowe wymieniają przepisy, jakie muszą dopełniać strefy bezpieczeństwa między poszczególnymi urządzeniami i tworzywa, z których powinno być zrobione podłoże. Odpowiednie nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania całego szeregu ryzykownych sytuacji.W większości wypadków spotykamy się z placami zabaw, które sa wyposażone w ekologiczne podłoże. Piasek, trawa, kora drzew są łatwo dostępnym surowcem tłumiącym. Jednak nie da się zastosować go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być bardziej skomplikowany, posiadać elementy zawieszone na sporej wysokości, w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będą nawierzchnie syntetyczne. Wytyczne, na temat wykorzystywanych surowców opisuje europejska norma EN1177.Każdy typ nawierzchni ma swoje wady i zalety. Do często spotykanych konstrukcji podłoża, obok ekologicznych, należą także te w postaci zielonych mat, nazywane jako sztuczna trawa. Do jej walorów można uwzględnić łatwość z jaką adaptuje się do naturalnego podłoża. Oprócz tego nie pękają ani nie ulegają innym zniszczeniom. Miejskie place zabaw w większej mierze nawierzchnie syntetyczną. Jest to spowodowane dużą możliwością używania syntetyków na beton, asfalt, kostkę oraz tanim kosztem utrzymania. Istotnym detalem tego rodzaju gruntu jest poliuretanowy klej do drewna. Ta trwała powłoka łącząca jest nieoceniona przy wszelkich pracach budowlanych i instalacyjnych. Scala ze sobą wszelkie gatunki materiałów, tworząc wytrzymałe na czynniki zewnętrzne spoiny.

Inną metodą wykładania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki płytka wieloostrzowa lub maty. Ich budulec – kolorowy granulat – również łączony jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten rodzaj tworzywa posiada duże właściwości pochłaniania fal mechanicznych, stąd też zmniejsza ryzyko wypadku. Do jego dodatkowych zalet zaliczyć można również: ładny wygląd, a także konstrukcję, która dopuszcza nieograniczony wzrost trawy.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,