Z jakiego powodu warto ograniczać wpływ Państwa na gospodarkę

Na ogół w liberalnej gospodarce za jedną z kardynalnych zasad uważa się regułę „im mniej kontroli państwa w gospodarce tym lepiej”. Uwolnienie gospodarki od działania Państwa było jednym z najistotniejszych wyzwań które stały przed Polską w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Zadanie takie nie należy do najprostszych z paru przyczyn, część z nich jest skomplikowana, jest ogromna liczba regulacji jakie trzeba było przekształcić, lub dostosować do nowych potrzeb ekonomicznych.

księgowa

Źródło: pixabay.com
Jednakże jak się okazało jednym z najtrudniejszych kłopotów jaki pozostanie do pokonania jest zmiana przyzwyczajeń osób (ja poskutkuje deregulacja zawodu księgowego). Bardzo dobrze kłopot tenże widać w przypadku procesu upraszczania dostępu do pewnej grupy zawodów, tzw. zawodów zaufania publicznego (dla przykładu jurystów, księgowych). Dotychczas żeby wykonywać wymienione zawody a także wiele innych konieczne było poza należytym wykształceniem spełnienie dodatkowych kryteriów jak tj. certyfikaty oraz dodatkowe egzaminy przed komisjami państwowymi. Dla przykładu deregulacja zawodu księgowego wyzwoli absolwentów kierunków ekonomicznych od wymogu posiadania specjalistycznego certyfikatu przy realizowaniu prostych czynności księgowych. Deregulacja zawodu księgowego winna uprościć dostęp do tego typu usług (jak założyć firmę).

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W zamiarze twórców ustawy takie działanie ma być z jednej strony sposobem na zatrudnienie rzeszy absolwentów uczelni ekonomicznych, z drugiej zaś strony ma to być jeden ze sposobów zapewnienia przyszłym przedsiębiorcom łatwiejszego dostępu do podstawowej usługi którą jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zapewne ma to wpływ na większą skłonność do zakładania własnego biznesu. Naturalnie to samo tyczy się absolwenta uczelni ekonomicznych. Starczy że absolwent takiego kierunku odpowie na pytanie: jak założyć firmę. Po spełnieniu typowych wymogów dla nowego biznesu buchalter może zająć się doradztwem podatkowym – skąd się dowiem o tax free. Deregulacja zawodu księgowego w długiej perspektywie czasu powinna spowodować spadek cen usług tego typu oraz większą konkurencję a to zawsze dobre jest dla klientów. Z uwagi na prawo wspólnotowe ponadprzeciętną wziętością cieszą się przedsiębiorstwa oferujące usługę tax free a więc m.in. rozliczanie i zwrot podatku dla pracujących za granicą. Identycznie popularną usługą którą może proponować księgowy bez specjalistycznych państwowych egzaminów może być rozliczanie VAT-u. Uproszczenia te to dopiero początek, przedsiębiorcy od dawna oczekują na przepisy umożliwiające prędką rejestrację przedsiębiorstwa.
Kategoria: W gospodarce
Tagi: , ,