Jak pomalować ścianę farbą strukturalną? Farba strukturalna – jak nią pomalować ścianę?

Współczesne trendy w malowaniu ścian, opierają się nie tylko na barwnych farbach, ale coraz częściej na strukturach. Nadają one pomieszczeniu nowoczesny i ciekawy charakter. Sprawiają również, że we wnętrzach milej jest przebywać. Ponadto nie są trudne w użyciu, stąd można spróbować malować nimi samemu.

Malowanie

Niezależnie od rodzaju podłoża, farba strukturalna jest doskonałym rozwiązaniem do malowania pomieszczeń. W przypadku tego rodzaju farby, postępuje się tak jak w przypadku innych farb, którymi malujemy ściany. Podłoże pod malowanie musi być oczyszczone z zanieczyszczeń, kurzu, pyłu i dokładnie odtłuszczone. Najlepszy efekt w tym przypadku daje mycie ściany wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń czy amoniaku. Następnym krokiem przed malowaniem, jest dokładne osuszenie powierzchni, na którą zostanie nałożona farba strukturalna. Aby osiągnąć jak najlepszą trwałość farby, warto pokryć powierzchnię specyfikiem, który ją zagruntuje i odpowiednio przygotuje do malowania. Duże ubytki należy uzupełnić, w pozostałych przypadkach, niedoskonałości pokryte zostaną przy pomocy farby.

Poza odpowiednim przygotowfarby – (patrz szczegóły) podłoża pod malowanie, należy uzbroić się w sprzęt, który bez problemów pozwoli nam na malowanie ścian. Farba strukturalna wymaga użycia narzędzi, dzięki którym możemy zrobić na ścianie odpowiednie wzory. Więcej danych tutaj kliknij tutaj. W tym przypadku – oprócz wiadra, mieszadeł oraz pacy – przydać się mogą odpowiednie wałki, pace z zębami, różnego rodzaju gąbki, szczotki i inne, umożliwiające stworzenie wzorów na ścianie. Powinniśmy zwrócić uwagę, że po nałożeniu farby strukturalnej, szybko należy przystąpić do wykonania wzorów, gdyż wraz z wysychaniem farby, może to być utrudnione, a jeśli farba całkowicie wyschnie – będzie to niewykonalne. Z tego powodu przed malowaniem, dobrze podzielić ścianę na strefy (można to wykonać za pomocą malarskiej taśmy), tak aby prościej było pracować. W czasie używania farby strukturalnej, nie możemy zapominać o tym, by co pewien czas ją przemieszać. Pełny czas wysychania farby to ok. 48 h, ale może być krótszy, wszystko zależne jest od grubości warstwy jaką nałożymy. Aby wykończyć efekt osiągnięty za pomocą nałożenia takiej farby, można użyć lakierów matujących czy nadających połysk.