AGR-Polska

Stosowne gniazdka proponowane przez producentów

W jakiejkolwiek tradycyjnej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe, również łączniki. Ich konstrukcja, także procedura mocowania zależą od miejsca założenia, oraz metody sporządzenia instalacji.

łącznik krzyżowy

Autor: mvslusar
Źródło: http://www.flickr.com
Gniazdo wtyczkowe stanowi detal instalacji elektrycznej i służy do przyłączania do niej różnych odbiorników prądu. Wyrabia się wiele wariantów kontaktów, zarówno o przeznaczeniu specjalnym, jak również określonych do instalacji domowych. Gniazdo elektryczne jest częścią łącznika wtykowego. Dobre gniazdka proponowane przez wytwórców razem z łącznikami i puszkami pogrupowane zostały w serie tak, ażeby jakikolwiek składnik osprzętu elektrycznego z łatwością można było przystosować do wystroju lokum.
gniazdo wtyczkowe

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
budynek

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie jak gniazda, także łączniki powinny być przystosowane do charakteru pomieszczenia i do sposobu stworzenia instalacji. Łącznik krzyżowy może występować w stabilnym położeniu w stanie załączenia, czy też wyłączenia, ewentualnie mogą być chwilowe. Łączniki jednobiegunowe służą do załączania jednostkowych układów oświetleniowych, najczęściej wyekwipowanych w jednostkowe źródło oświetlenia. Łączniki dwubiegunowe lokuje się w obszarach zasilających grupę opraw, które chcemy włączać wybiórczo, bądź kandelabr obejmujący parę źródeł światła. Łącznik schodowy zezwala włączać oświetlenie z dwóch miejsc, a krzyżowy, współdziałając z łącznikami schodowymi przynosi szansę kierowania oświetleniem z paru miejsc.

Łączniki zwierne służą do uruchamiania sygnalizacji dzwonka i światła klatki schodowej. Łączniki posiadają różnorodny pułap zabezpieczenia, zależny od tego, w którym punkcie jest zastosowany.