Zmiana firmy dostarczającej gaz – czy się będzie opłacać i jak najlepiej się za to zabrać.

Jakiś czas temu, gdy energią elektryczną i gazową zarządzały państwowe firmy, nie było żadnego problemu ze zbyt dużym wyborem, bo wybór był jeden. Albo ktoś był podpięty do gazu czy prądu i mógł korzystać z takiego medium, albo nie był, i wtedy możliwości korzystania nie było. Od niedawna w naszym kraju za sprawą dopasowania przepisów do oczekiwań Unii Europejskiej zaczęła się liberalizacja tego właśnie rynku.

ceny gazu

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Wynika z tego, że każdy klient może zrezygnować z umowy z obecnym i zawrzeć ją z nowym.

Zajmują Cię opisane tu artykuły? Jeśli tak, to super – dajemy specjalnie dla Ciebie darmowe wejście (https://inito.pl/) do następnej witryny.

Ważne jest to, że dany sprzedawca musi posiadać umowę dystrybucyjną z dystrybutorem, który działa na danym obszarze. W przypadku gazu nie ma dzisiaj specjalnego zainteresowania klientów tego typu zmianami, zapewne też dlatego, że oferta dla odbiorców indywidualnych zbyt bogata jeszcze nie jest. Póki co znacznie większe możliwości mają firmy, lecz wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie dołączą do nich również klienci indywidualni. Zwłaszcza że w praktyce zmiana sprzedawcy gazu nie będzie jakimś bardzo wymagającą czynnością. Co najważniejsze dla klientów, zmiana operatora powinna się odbyć bez żadnych przerw w dostarczaniu energii, a tym bardziej jakiś przeróbek instalacji. Poza tym zmiana ta jest bezpłatna, więc w rzeczywistości nie wiąże się z żadnymi kosztami lub ograniczeniami ze strony odbiorcy. Sama zamiana sprzedawcy może trwać do półtora miesiąca od momentu podpisania dokumentów, przez ten czas należności są opłacane dotychczasowemu dostawcy, a na zakończenie następuje końcowe rozliczenie z nim. Jeśli ktoś będzie chciał takiej zmiany dokonać, to najbardziej wygodne będzie podpisanie upoważnienia dla przyszłego dystrybutora (czy można zmienić sprzedawcę gazu).

Czy ta tematyka Cię interesuje? Jeżeli tak, to przejrzyj link, pod jakim znajdziesz niezbędne Ci dane – sprawdź, że Cię zainteresują na długo.

płyta indukcyjno gazowa

Autor: Mastercook
Źródło: Mastercook
On przejmie na siebie ciężar złożenia informacji OSD o planowanej zmianie, a oprócz tego wypowie umowę z aktualnym dostawcą. Należy tu jeszcze mieć na uwadze metodę rozliczeń, bo różni dostawcy mogą stosować różne rozwiązania, choć tak naprawdę końcowa kwota do zapłacenia i tak będzie jednakowa. W niektórych przypadkach wystawia się jedną ogólną fakturę, obejmującą wszystkie usługi a czasami dwie niezależne, jedną za zużyty gaz a drugą za dystrybucję.