Na postęp techniczny składają się zarówno wielkie odkrycia, jak i niewielkie udogodnienia

Na przestrzeni ubiegłych 100 lat wiele się zmieniło – jeśli w latach czterdziestych zeszłego stulecia najbardziej prymitywny telefon pozostawał wynalazkiem na miarę wszech czasów, to dzisiaj właściwie każdy posiada w torbie albo kieszeni bluzy mniej lub bardziej nowoczesny model komórki. Gospodynie mają do dyspozycji wielofunkcyjne roboty kuchenne oraz pralki czy lodówki. Z kolei posiadaczomdomu wykonywanie zwykłych obowiązków znacznie ułatwiają elektronarzędzia, czyli szlifierki czy małe spawarki.

fabryka

Autor: mstk east
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi antenaci z pewnością nawet nie marzyli o takich udogodnieniach.

Jeśli zainteresował Cię niniejszy tekst, to odwiedź www odbiór odpadów poprodukcyjnych a tam oczekują na Ciebie wiadomości warte uwagi. Sprawdź je – będziesz niesamowicie zadowolony!

Trzeba jednakże nie zapominać o jednej niezwykle ważniej kwestii – postęp techniczny obejmuje również inne dziedziny życia, a niektórych części, kluczowych dla funkcjonowania konkretnego sprzętu, gołym okiem najzwyczajniej nie widać.Gdy na drogi zaczęły wyjeżdżać pierwsze pojazdy, to w porównaniu do współcześnie produkowanych modeli, były one niezwykle prymitywne. Choć właściciele prototypów w żadnym wypadku nie narzekali na ewidentne dla nas niedogodności, to jednakże inżynierowie nie próżnowali i w przeciągu wieku w znacznym stopniu wzrósł komfort podróżowania, a kierowca ma już dzisiaj do dyspozycji i ogrzewanie, i komputer pokładowy. Elektronika sprawuje pieczę nad prawidłowym działaniem poszczególnych układów, a dodatkowo zużywające się elementy zostały tak pomyślane, żeby same sygnalizowały o potrzebie wymiany. Powyższa reguła znajduje zastosowanie dla przykładowo do takich elementów jak okładziny hamulcowe . Ogień (http://afg.poznan.pl/oferta/systemy-odciec-ogniowych/29/afg-2-centrala-bram-i-drzwi-ppoz) był dla ludzkości tak samo istotny jak woda. Na ogniskach warzono obiady, a z czasem ogień zaczęto także wykorzystywać w dopiero co raczkującym przemyśle.

narzędzia

Autor: Classen
Źródło: http://www.classen.com.pl

Teraz w zakładach stoją specjalne piece, a tak niewyróżniające się części, jak różnego rodzaju szczeliwo okazują się obowiązkowym elementem budowy ekstranowoczesnych kotłów. Jeżeli piec jest szczelny, to wzrasta jego sprawność, a niebezpieczne substancje powstałe wskutek spalania paliw nie wydostają się na zewnątrz.O konieczności wprowadzania nawet tych na pozór nic nieznaczących udogodnień prawie każdego dnia przekonuje się przeciętny obywatel, który odnawia łazienkę lub kuchnię. Na rachunku widnieją nie tylko ceny za podgrzewacze wody, lecz również za uszczelki silikonowe albo za małe, ale zarazem praktyczne żarówki led. Nie od dziś w końcu wiadomo, że o powodzeniu w każdym przedsięwzięciu decydują także szczegóły.

Kategoria: W gospodarce
Tagi: , , ,