Jak dopasować odpowiednie pokrycie na dach?

Wznosząc nowy dom bądź remontując stary dach, należy bardzo starannie wybrać odpowiedni materiał na dach. Pomyśl, jakie masz oczekiwania wobec niego, czy zależy Ci na wytrzymałości, prostej konserwacji, współczesnym czy bardziej klasycznym designie? W kontekście tychże oczekiwań przeanalizuj kwotę, którą planujesz wydać i poradź się zawodowego dekarza w zakresie wymogów konstrukcyjnych dla konkretnego materiału.

Styropian
Pamiętaj iż twój budynek to integralna część otaczającego środowiska, jednak jego dach może powodować, iż obiekt będzie się wyróżniał na tle innych albo perfekcyjnie dopasuje się do innych, wszystko jest uzależnione od wyselekcjonowanego odcienia i profilu dachowego. Może chcesz wybrać stylistykę dachu swojego domu do domów sąsiadów, a może Twój dobór jest ograniczony obowiązującymi przepisami, które to nakazują, by nowe domy w konkretnej okolicy oraz ich dachy były podobne do siebie. By dowiedzieć się więcej na temat miejscowych przepisów a także wytycznych, należy zgłosić się do lokalnych organów administracyjnych.

Dach powinien pasować do estetyki całego budynku. Zarówno budynki nowoczesne, jak także klasyczne, dostatnie w dekoracje, muszą być pokryte dachem, który będzie komponował się z resztą domu. Wybierając kształt oraz odcień dachu nie można podejmować nieprzemyślanych decyzji. Dach jest inwestycją na bardzo wiele lat, zatem bez względu na to czy podobają ci się dachy zielone czy może czarne, zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą rodzaju pokrycia dachu a także koloru, skorzystaj wskazówek doświadczonych doradców.

Mieszkanie pod stalowym dachem nie powoduje kłopotów. Brud nie osadzi się w tak wielkim stopniu na dachach metalowych, jak na zrealizowanych z dachówek z betonu albo bitumicznych, natomiast porastanie mchem jest w zasadzie minimalne. W razie nieodzowności stalowy dach możemy łatwo umyć, a jego konstrukcja jest trwała na każde warunki atmosferyczne.

W przypadku ponownego krycia budynku dachem, na początek trzeba sprawdzić, jaką nośność posiada istniejąca podkonstrukcja (chyba że postawisz na dach ze stali). Gdy zaistnieje nieodzowność odwodnienia dachu przez stosowne wyprofilowanie spadów, możemy zastosować tak zwane kliny styropianowe.

Poczytaj również: link