Jaki materiał wykorzystuje się przy układaniu chodnika oraz jak się to robi?

Jednym z najbardziej popularnych surowców wykorzystywanych do układania nawierzchni chodników czy też podjazdów przy garażu, są małe wykonane z betonu kostki, które mogłyby posiadać różny Rozmiar, kształt czy nawet kolor.

Tego typu właściwości pozwalają na dostosowanie nawierzchnie np. chodnika do formy architektonicznej pobliskich budynków oraz ogólnie otoczenia takiej nawierzchni.
Niezwykle istotnym czynnikiem jest także mały stopień skomplikowania budowy czy też naprawy tego typu nawierzchni. Chodniki, które są stworzone przeważnie dla pieszych mogłyby być układane przy zastosowaniu kostki o grubości 6cm. Jeżeli natomiast obciążenia są bardziej znaczące, kostka brukowa powinna posiadać grubość 8 albo nawet 10 centymetrów. Może być ona stosowana na powierzchni o jakiejkolwiek wielkości i nie ma wpływu na brak potrzeby robienia dylatacji. Należy jednak pamiętać, że mimo faktu, że np. deptak z kostki brukowej łatwo przepuszcza wodę opadową, należy jednak zapewnić możliwość jej szybkiego spłynięcia z powierzchni chodnika. Najbardziej łatwym na to sposobem jest zastosowanie nachylenia powierzchni w stronę znajdującego się w pobliżu nieutwardzonego gruntu.

łazienki

Autor: shay coh
Źródło: www.flickr.com
kostka brukowa

Autor: Fabio Omero
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o prace przeprowadzane podczas jej układania, należy dzielić je na kilka etapów. Początkowym z nich jest wykonanie zagłębienia, czyli tzw. korytowanie. Kolejnym krokiem jest ew. zamontowanie odwodnienia. Trzecim stadium jest układanie krawężników i przygotowanie stabilizującej grunt podbudowy czy warstwy podkładowej. Wykorzystanie instalacji odwodnieniowej mogłoby być konieczne podczas układania kostki brukowej na dość dużej powierzchni.

Niestety najczęściej uniemożliwia to stworzenie spadku w oczekiwaną przez wykonawców stronę.

Czy teraz szukasz czegoś fascynującego na omawiany temat? Jeśli tak, to poznaj dane w odniesieniu do firmy i przejrzyj ofertę.

Innymi słowy możliwość odprowadzania wody zazwyczaj jest uzależniona od konkretnych warunków wodno-gruntowych, stopnia wypoziomowania wody gruntowej lub stopnia nasiąkliwości gleby.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,