W jaki sposób zapewnić właściwy przepływ powietrza w domu jednorodzinnym?

W każdym domu powinna być zapewniona właściwa cyrkulacja powietrza, a instalacja wentylacyjna ma za zadanie usunięcie wykorzystanego powietrza, które posiada zbyt dużą ilość wilgotności, zanieczyszczeń oraz CO2.
Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest także zastępowanie zużytego powietrza świeżym, jakie pochodzi z dworu.

Takie rozwiązanie można by wykonać na kilka sposobów, przy czym w wypadku domów wolnostojących najbardziej popularne są dwa typy instalacji wentylacyjnej. Jednym z nich jest instalacja grawitacyjna, która jest stosowana od naprawdę długiego czasu. Do funkcjonowania tego typu instalacji konieczne są odpowiednie kanały oraz kominy. Tego typu układ ma na celu wyprowadzić zużyte powietrze ponad dach konstrukcje dachowe drewniane i wprowadzić powietrze z zewnątrz rzeczą nawiewników okiennych lub ściennych. Zasada funkcjonowania jest taka, że im kominy byłyby wyższe, tym lepsze to będzie wyjście. Wysokość tego typu kanałów musi wynosić co najmniej 3-4 metry. Jest to wysokość, jaka jest liczona pomiędzy wylotem nad pokryciem dachowym a kratką wlotu pod sufitem. To rozwiązanie to kompletna nieprzewidywalność takiego sposobu wentylacji, ponieważ jej poziom intensywności jest zależny od różnic temperatur pomiędzy otoczeniem mieszkania a jego wnętrzem.
szkło

Autor: Uqbar is back
Źródło: http://www.flickr.com/photos/uqbar/4372308/sizes/o/
Innym rodzajem instalacji wentylacyjnej jest wentylacja automatyczna. W tego typu rozwiązaniu powietrze jest dopompowywane do wewnątrz przy pomocy sprzętów takich jak radiatory. Dzięki takiemu rozwiązaniu można mieć wpływ na intensywność wentylacji oraz być zupełnie niezależnym od warunków atmosferycznych.

Bardzo istotny jest również fakt, że można by w ten sposób obniżyć straty energii. W praktyce w sezonie średnia sprawność odzyskiwania ciepła lokuje się na poziomie 70%.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,