Komu trzeba zgłosić odnaleziony przypadkowo niewybuch?

Przeciętny człowiek nawet nie wyobraża sobie, że interwencji patroli saperskich jest równie dużo, jak choćby pracowników straży pożarnej. Przykładowo tylko w 2012 roku jedynie na obszarze woj.

śląskiego oraz małopolskiego, saperzy przebyli przeszło 10 000 kilometrów po to, aby chronić ludzkie życie.
krajobraz - dom

Autor: Adam Jones
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości każdy patrol saperski tworzy grupa paru osób, którzy codziennie są przygotowani, żeby narażać swoje życie. Zagrożenie w postaci różnego rodzaju niewypałów, czy niewybuchów (granatów, bomb albo naboi artyleryjskich) określają jako „skorodowana śmierć” i należy zgodzić się, że jest to brutalnie prawdziwe określenie.

Jeżeli masz zamiar zgłębić więcej, doczytaj i sprawdź (https://tarasfactory.pl/oferta/elewacje/refleksole/) treści zawarte na następnej witrynie – tam czekają na Ciebie dodatkowe wpisy.

Większość z takich pamiątek to przedmioty jeszcze po 2 wojnie światowej. Statystycznie można założyć, że saperzy powinni odpowiedzieć na co najmniej 1 zgłoszenie dziennie. A ciągle mówimy wyłącznie o jednym województwie. Jeśli jednak ująć zimę, kiedy takich wyjazdów nie było dużo, to okazałoby się, że zgłoszeń było 3-4 dziennie. A to już jest sporo.

Jest to związane z dużą liczbą robót budowlanych na obszarze województwa śląskiego. W praktyce niemal na dowolnej dużej budowie dochodzi do odnalezienia niewybuchu lub niewypału. Jednak największa interwencja dotyczyła znaleziska w pobliżu starego ośrodka wczasowego. Wykryto w tamtym miejscu bomby zapalające, pociski zapalające, czy też na koniec rakiety. Znaczna ilość zgłoszeń pochodzi od ekip budowlanych, ponieważ miasta stale się powiększają, a koparki kopią jeszcze głębiej.

Na szczęście znaczna ilość zgłoszeń może świadczyć o wzrastającej świadomości problemu wśród ludzi, którzy już nie przechodzą obojętnie koło odkrycia, a zgłaszają je chociażby na policję. Ona już powiadamia odpowiednie służby. Saperzy mają 72 godziny na podjęcie interwencji. Zdaje się, że to wiele, jednak nie mogą działać w nocy.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,