Kiedy kupić osuszacz kondensacyjny a kiedy adsorpcyjny i w jaki sposób działają osuszacze?

Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w domu. Zależy od niej w dużej mierze nasze samopoczucie. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do pojawienia się chorób górnych dróg oddechowych, bólu głowy i rozdrażnienia kompletnego organizmu.

Kiedy wilgoć będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, może pojawić się także grzyb na ścianach domu. Usunięcie jego nie jest to prosta sprawa.
przykład reklamy

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej jest dla nas, ale także dla naszych mebli, książek i sprzętu elektronicznego, gdy wilgotność utrzymywana jest w przedziale od 40 do 60%. Miejsca, które szczególnie narażone są na zawilgocenia to te, w których są kłopoty z wentylacją. Są do łazienki i pomieszczenia do suszenia prania. Bardzo ważną kwestią przy wybieraniu urządzenia do osuszania powietrza, jest efektywność tego typu urządzenia. Wartość tę możemy znaleźć na jakimkolwiek modelu takiego urządzenia. Jest ona wyrażona w litrach/dobę lub godzinę. Do mniejszych mieszkań wystarczyłoby nabyć osuszacz o wydajności około 10 l/24 godziny. Za taki osuszacz zapłacimy od 300 do 900 zł.

Jeżeli sądzisz, że omawiany tu post jest cenny oraz szukasz czegoś podobnego, to kliknij jeszcze ten odnośnik, a odnajdziesz więcej informacji sygnalizator dźwiękowy!

Bardziej znaczące pomieszczenia będą potrzebowały sprzętu o większej wydolności. Może to być 20l na 24 godziny. Cena tego typu sprzętów waha się od 500 do 1200 zł.

kruszywo

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Osuszacze powietrza moglibyśmy podzielić na kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne są najbardziej popularne. Największą wydajność osiągają one w pokojach o temperaturze 30 stopni i 80% wilgotności powietrza. Powietrze jest zasysane przez wentylator. Jest ono chłodzone oraz skraplanie w parowniku. Woda, jaka w ten sposób powstała, trafia do pojemnika. W kolejnym etapie osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę i opuszcza osuszacz. Osuszacze adsorpcyjne są polecane, kiedy należy osuszyć chłodne miejsce. W środku tego typu sprzętu mieści się mobilna część z dużą ilością kanalików, w których znajduje się mieszanka niezwykle silnie higroskopijna.

Wilgoć powietrza jest wchłaniana przez tę substancję a potem jest ona usuwana przez strumień gorącego powietrza. Jest także skroplona w chłodnicy. W osuszaczach adsorpcyjnych powietrze, jakie jest wydmuchiwane posiada zauważalnie wyższą temperaturę. Z kolei w osuszaczach kondensacyjnych jest ono jedynie nieco cieplejsze.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,