Co to jest agregat uprawowy? W jaki sposób działa i dlaczego jest on coraz bardziej popularny pośród gospodarzy?

Słowem „agregat” określa się co najmniej kilka rzeczy w otaczającej nas rzeczywistości. Dla rolników najbardziej istotne są na pewno agregaty uprawowe. Są nimi maszyny rolne, które pełnią kilka funkcji uzupełniających się wzajemnie.

agregat

Autor: SashaW
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sashawolff/3461164440/

Mogą one łączyć role dowolnej liczby maszyn, np. brony, kultywatora oraz siewnika.
Co to znaczy? Jeden przejazd agregatem uprawowym oznacza, że na terenie wykonano kilka czynności z zakresu orki, będącej energochłonnym procesem, który pochłania sporo czasu. Użycie agregatu oszczędza czas oraz paliwo choćby z tego powodu, że redukuje liczbę potrzebnych pojazdów. Przy dużych obszarach gospodarstw rolnych oraz szybkim rozwoju rolnictwa, wydaje się to niezwykle ważne.
pomoc

Autor: Andreas Trojak
Źródło: http://www.flickr.com
Agregat uprawowy jest zatem uzasadnionym, a nawet niezbędnym nabytkiem, który znacznie usprawnia pracę w pożądanym zakresie. To, jakiego rodzaju czynności rolnik może wykonać przy pomocy agregatu, zależy od typu maszyny.

Kiedy już przeczytasz zamieszczony tutaj tekst, równie wciągająca będzie ta oryginalna publikacja (https://neofence.pl/produkty/akcesoria-do-gabionow/), ponieważ zawiera zbliżone informacje na prezentowany temat.

Najpopularniejszymi ich typami są: agregaty bierne (do przedsiewnej obróbki gleb), uprawowo-siewne (wysiewające także pola) i ścierniskowe (które lepiej mieszają ściernisko i słomę z ziemią). Jak widać, mają one inne funkcje, istnieje więc możliwość dobrania maszyny, która sprosta wymaganiom rolnika. Można nabyć jeszcze inne agregaty uprawne, które są pożądanymi konfiguracjami maszyn oraz narzędzi.

Agregaty oczywiście różnią się między sobą innymi parametrami. Niektóre maszyny są w Polsce bardzo mało rozpowszechnione. Z tego powodu przed zakupem powinno się szczegółowo przestudiować dostępną ofertę.

Nie zaszkodzi określenie informacji, np. obszar powierzchni rolnej, typ roślin i gruntu, oczekiwana wydajność i system uprawy. Wówczas będzie można wybrać optymalny dla gospodarstwa agregat uprawowy.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,