Co powinniśmy dostać od sprzedającego podczas kupowania nieruchomości?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania lub domu na rynku wtórnym jest relatywnie proste, przy czym przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości należy poświęcić sporo czasu na to, żeby sprawdzić jej stan prawny.

elektryk

Autor: Corena Hasselle
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych problemów oraz nieprzyjemności.

Zaabsorbował Cię przedstawiany tutaj wątek i poszukujesz oprócz tego uzupełniających wiadomości? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym serwisie (https://bestem.com.pl/produkty/katowniki-tekturowe/)!

Trzeba koniecznie sprawdzić księgę wieczystą. Nawet wtedy, gdy oferujący przedłoży nam wypis z księgi, warto samodzielnie obejrzeć ją w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. To z niej możemy się dowiedzieć, kto jest rzeczywistym właścicielem danej nieruchomości i czy też ta nieruchomość nie jest w jakikolwiek sposób obciążona hipoteką lub zadłużona. Tego typu księgę wieczystą możemy zamówić także przez internet. Moglibyśmy to wykonać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu miasta albo w Wydziale Urbanistyki i Architektury UM. Każdy oferujący musi przekazać dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas używania nieruchomości. Dokładnie chodzi tu o dokumenty, które wiążą się z budową budynku albo mieszkania. Bardzo ważne jest pozwolenie na budowę, projekt budowlany i protokół odbioru danej nieruchomości.

balkon

Źródło: psgdeweloper.pl
nieruchomość

Autor: flakeparadigm
Źródło: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/
Wszystkie te dokumenty każdy posiadacz nieruchomości musi mieć przez tak długi czas, jak istnieje sam budynek. Właściciel musi przekazać także umowy z firmami, które dostarczają do nieruchomości różne media, czyli energię elektryczną, wodę, gaz czy internet. Powinien przekazać nam również faktury zaświadczające, że osoba sprzedająca nie opóźnia się z żadnym podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym albo od spadków i darowizn. Powinniśmy uzyskać także umowę przedwstępną, którą należałoby podpisać.

Dzięki jej zawarciu będziemy mieć gwarancję, że w czasie kilku dni, które są nam potrzebne na zaciągnięcie kredytu lub na umówienie wizyty u notariusza, sprzedający nie zmieni swoich zamiarów i nie sprzeda posesji jakiejś innej osobie.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,