Na co zwracać uwagę przy samodzielnym kupnie nieruchomości?

Kupno własnego mieszkania jest dużą inwestycją, często robioną raz w życiu. Niewiele osób jest ekspertem w tym zakresie, dlatego warto przygotować się do procesu, jakim jest kupno lub sprzedaż mieszkań Szczecin, jak wiele miejsc w naszym kraju jest całkiem atrakcyjną lokalizacją na kupno mieszkania.
Na początku powinniśmy udzielić sobie odpowiedzi na sporo ważnych pytań.

zaprawy

Autor: Armstrong
Źródło: Armstrong
Przede wszystkim o to, jakim budżetem rozporządzamy oraz jak duże mieszkanie albo biologiczne oczyszczalnie ścieków pragniemy zakupić. Budżet to kwota, która ma opłacić zakup mieszkania i pozostałe koszty, takie jak opłaty notarialne, podatek, prowizję, remont, umeblowanie itp. Od początku trzeba je obowiązkowo brać pod uwagę! Pominięcie choć jednej z nich może być dość bolesne dla nabywców.
Ponadto warto zastanowić się, czy wolelibyśmy osiąść w naszym nowym domu już na stałe, wręcz do końca życia, czy dopuszczamy scenariusz zmiany miejsca zamieszkania na przestrzeni lat. Różnica jest olbrzymia. Starsza osoba na przykład może mieć kłopoty ze wspinaniem się na trzecie piętro bez windy, młodsi, którzy zakładają przeprowadzkę po opuszczeniu domu przez dzieci, nie będą przywiązani do kryterium windy w bloku.
Następnie szuka się ofert, w Internecie albo przez agenta nieruchomości. Po wyselekcjonowaniu ofert, które wyjątkowo nas zainteresowały i są w naszym zasięgu finansowym (lub tylko nieco droższe – częstokroć sprzedawcy godzą się na lekkie obniżenie ceny) warto umówić się na spotkania i ocenić zgodność z deklaracjami z ogłoszeń, stan techniczny mieszkania oraz całego bloku, obejrzeć okolicę itp. Nie zapomnijmy o wypytaniu o interesujące nas szczegóły właścicieli! Warto sprawdzić również plany zagospodarowania przestrzennego, by nie zaskoczyła nas za jakiś czas budowa kilkupasmowej estakady pod oknami.
Gdy wszystko naprawdę nas przekonuje i zgodzimy się na kupno, można przystąpić do załatwiania wszelakich formalności. Pamiętać należy, że nie leży to wyłącznie po stronie kupującego.

Obydwu stronom transakcji powinno tak samo zależeć na zgodnym z prawem i sprawnym jej przeprowadzeniu, bo błędy mogą przysporzyć problemów obydwu stronom. Po dopełnieniu wszystkich spraw formalnych możemy zacząć remont albo przeprowadzkę, aby jak najszybciej cieszyć się własnym M.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,