W jakiej gałęzi wykorzystuje się tzw. separatory?

W celu uniknięcia jakichkolwiek problemów związanych z pojawianiem się różnic potencjałów masy, przepięciami czy też zakłóceniami, wprowadzane są galwaniczne osłony pomiędzy odbiornikiem sygnału a jego źródłem.
Urządzenia, które służą do tego celu, przeważnie określane są jako separatory, choć najczęściej mierzą one sygnał, a potem go umacniają oraz redukują, filtrują, przesyłają przez barierę izolacyjną, aby w następnej kolejności przekształcać go w jednakowy bądź innego typu sygnał wykorzystywany w automatyce.

Idealny separator tzn. taki, który nie przekształca sygnału, ani w żaden inny sposób go nie redukuje (nie przekształca amplitudy czy też pasma) oraz nie korzysta z dodatkowego zasilania pojawia się bardzo sporadycznie. Przesyłanie sygnałów analogowych w dziedzinie automatyki opiera się na określonych standardach.

separator
Na dosyć małe odległości mogłyby być przesyłane sygnały napięciowe.

Odpowiada Ci ten artykuł? Jeżeli masz ochotę uzyskać większą ilość danych, odszukaj www (http://www.trops.pl/materialy-budowlane-grudziadz), które posiada równie fascynujące dane.

Bardzo ważnym standardem jest w takim wypadku przedział napięcia 0-10 V, choć istnieją również sygnały -5-5V, albo 1-5V. Na bardziej znaczące odległości niż tylko parę metrów przesyłane są tzw. sygnały tuningowe. Przeważający standard to pętla prądowa 4-20mA. Bardziej stare elementy w dziedzinie automatyki operują przeważnie na sygnale 0-20mA, ale istnieją także bardziej niecodzienne zakresy prądu. Podczas wybierania separatora trzeba ustalić rodzaj danego sygnału wyjściowego oraz wejściowego. Jeżeli nie są one takie same, to należy ponadto ustalić sposób zasilania oraz łącza.

Strata energii w separatorze jest nieduża i powoduje ponadplanowy spadek napięcia. Należy go jeszcze dodać do spadku. W określonych okolicznościach separator mógłby zużywać część wysyłanej energii oraz równocześnie wymuszać ponadplanowy spadek napięcia.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,