Czym są rusztowania i jakie możemy wymienić ich rodzaje?

Zainteresowani rusztowaniami są nie jedynie właściciele jednorodzinnych budynków, którzy dbają o świeży wygląd ściany przedniej, lecz także użytkownicy mieszkań, które są w kamienicach z dużą wysokością stropów.

Pompa ciepła Junkers typu TM

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
W takich mieszkaniach przeprowadzenie remontu z użyciem drabiny jest niezwykle kłopotliwe oraz niebezpieczne.
dom - odbitka

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Rusztowanie jest to konstrukcja popularna od tysiącleci i używana jest do dziś. Rusztowania są wykorzystywane nie wyłącznie do budowy wysokich domów, ale także do późniejszego ich odnawiania lub remontowania przestronnych wnętrz w tych budynkach. Wcześniej konstrukcje były w całości wykonane z drewna a taki materiał jest do dzisiaj stosowany jako powierzchnia podestów, które umożliwiają chodzenie po rusztowaniu. Sposób wykonania różnych rusztowań razem ze wskazaniem surowców, jakie wykorzystane są tam, jest bardzo szczegółowy. Rusztowanie jest to miejsce pracy bardzo niebezpieczne. Oprócz drewna stosowanego do wypełnienia podestów na rusztowaniu, stosowane są również dziś inne surowce. Mogłyby to być płyty drewnopochodne, aluminium albo włókna szklane.
Wyróżniamy rusztowania przyścienne, których konstrukcja jest samoistna oraz nie przenosi ona obciążeń na mury domów, tylko opiera się na podłożu. Odróżniamy ponadto rusztowania ścienne, przy jakich obciążeniu poddane jest również podłoże i ściana, do której rusztowanie jest przymocowane. Ze względu na konstrukcję rusztowań moglibyśmy wyróżnić rusztowania ramowe, wspornikowe, systemowe i specjalistyczne. powodu na sposób mocowania rusztowań możemy podzielić je na stabilne i jezdne. Jezdne rusztowania Bautec – (wynajem rusztowań łódzkie) mogą być przemieszczane także po zamontowaniu całej konstrukcji.

Najczęściej stosowanym surowcem do ich wykonania jest aluminium. Podesty rusztowań wykonywane są zazwyczaj ze stali albo z drewna. Drewno na podesty wykorzystywane jest ze względu na swoją trwałość.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,