W jaki sposób wybrać dach, aby nie zniszczył naszego budżetu i co wykonać, aby ciepło nie uciekało przez poddasze?

Gdy wybieramy gotowy projekt domu, powinniśmy zwracać uwagę na zaprojektowane przez projektanta pokrycie i typ dachu i jego kształt. Tego typu dach musi nam się podobać nie tylko pod względem estetycznym, lecz musi również odpowiadać wymogom lokalizacji działki.
Gdy przeglądamy katalogi z gotowymi planami budynków bardzo rzadko zwracamy uwagę na pokrycie dachowe, które było zaplanowane przez architekta.

grzejnik

Autor: Municipal Archives of Trondheim
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej zdecydować się na surowiec wytrzymały, który jest wytrzymały na działanie warunków pogodowych. Materiał musi być również mrozoodporny oraz długowieczny. Tego typu dachy mogą być pokryte dachówką ceramiczną. To właśnie od pokryciowego surowca oraz odpowiednio zastosowanej izolacji będzie zależała temperatura na poddaszu. Jeżeli nie chcemy, aby w lato było na poddaszu gorąco a zimą chcemy, żeby ciepło (sprawdź kotły wodne) nie uciekało na dwór, powinniśmy wybrać surowiec, który jest stosunkowo ciężki oraz nie pozwala na proste przenikanie chłodnego oraz cieplejszego powietrza. To zadanie dobrze wykona ceramika połączona z ociepleniem z mineralnej wełny, która posiada właściwą grubość. W taki sposób zapewniona termoizolacja idzie w parze z izolacją dźwiękową, która jest bardzo istotna dla komfortu całego domu.
Gdy przedsiębiorca podejmie już decyzję o rodzaju pokrycia dachowego, wtedy musi pod tym kontem przyglądnąć się również projektom gotowym. Większość z tych projektów z góry określa typ materiału zastosowanego na dach, gdyż ma to niezwykle duży wpływ na techniczne rozwiązania. Te techniczne rozwiązania to może być przekrój krokwi oraz różnych składników więźby.

Co poniektóre typy połaci dachowych ograniczają bardzo wybór pokrycia. Zwłaszcza wymagający jest tu dach płaski. Projekt zawiera takie wskazówki, które obowiązują następnie tak przedsiębiorcę jak i dekarzy.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,