Jak wygląda spawanie stali nierdzewnej, jakie sposoby spawania są najlepsze? Co powinniśmy wiedzieć o tym zjawisku?

W Europie dziedziną spawania zajmuje się Europejska Federacja Spawalnicza, w Polsce natomiast Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Jak prezentują się pozostałe kwestie w dziedzinie spawania? Czym mogą się różnić i jakie mają znaczenie?

spawanie

Autor: Oscar Gil Fernández
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest droższa od stali zwykłej, z tego względu duże znaczenie ma dobór właściwej metody spawania. Dzięki temu spawanie stali odpowiednią metodą będzie oferować najwspanialsze efekty – czytaj o spawaniu stali. Przypalenia i skrzywienia mogą spowodować trudności, bo stal nierdzewna jest stosowana pod postacią cienkich blach. Stąd więc do spawania stali nierdzewnych poleca się używanie kilku metod. Można wybrać np. spawanie łukowe elektrodą metalową w osłonie gazu.

To szybkie spawanie. Dzięki temu, iż używamy szpuli drutu z rdzeniem topikowym, zatrudniony jest w stanie pracować na pewno szybciej. Niestety, minusem jest koszt urządzenia, jaki dostarcza drut, połączenia elektryczne oraz osłonę gazową. Spawanie > HML Nosewicz s.j. drutem litym może być stosowane w szerokim zakresie szybkości a także wydajności cieplnej. Są do tego przeznaczone trzy sposoby. Jest to spawanie łukiem krótkim, spawanie kroplowe oraz natryskowe. Trzeba jednakowoż przypomnieć, że kliknij odnośnikspawanie kroplowe jest nie za bardzo często używane do stali nierdzewnej. Kolejny rodzaj spawania – łukowe z rdzeniem topikowym, jest dosyć często stosowane do spawania stali nierdzewnej w sytuacji elementów przesuniętych, ale także do spawania powolnego.

spawanie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Następny rodzaj – spawanie łukowe elektrodą wolframową z osłoną gazu obojętnego. Gwarantuje dobrą jakość, czyste spoiny, z naprawdę niewielką ilość defektów, ale to spawanie trochę wolniejsze niż omawiane wcześniej. Ten sposób jest przeznaczony do spawania bardziej wymagającego, w różnych branżach, jak przemysł spożywczy a nawet nuklearny. W tych branżach stosowanie różnorodnych norm jest wręcz obowiązkowe. To sposób także często stosowany do stworzenia warstwy graniowej przed przejściem do następnych procesów tworzenia spoin w rurociągach czy zbiornikach ciśnieniowych. Co więcej, elektroda wolframowa nie może dotykać spawanego materiału, żeby nie doszło do zanieczyszczenia stali nierdzewnej wolframem. Nie zapominajmy o tym, gdyż to niezwykle istotne w odniesieniu do tego rodzaju spawania.
Kategoria: W gospodarce
Tagi: ,