Czym jest inwerter oraz jaki najkorzystniej wybrać?

Energia elektryczna, która produkowana jest przez panele fotowoltaiczne, wytwarza prąd stały. Żeby zdołać go wykorzystywać, przekształcić musimy prąd stały na zmienny prąd. Do tego potrzebny nam jest falownik.

inwerter

Autor: Stelton
Źródło: Stelton
Wybór inwerterów na rynku jest niezwykle duży.

Podstawowa sprawa to moc, którą ma inwerter. Zdarza się niestety tak, że proponowane są inwertery o niższej mocy niż znamionowa moc instalacji. Znaczy to mniej więcej to, że gdy instalujemy 4 kW modułów fotowoltaicznych oraz instalujemy 3,5 kW inwerter, to na początku już tracimy 0,5 kW. Nie jest to jeszcze wszystko, ponieważ siła, która umieszczona jest przez producenta paneli, sprawdzana jest w warunkach STC, czyli w warunkach 25 stopni, natężeniu promieniowania o tysiącu W/m2 oraz przy wartości widma promieniowania 1,5. Zdarzyć się może tak, że warunki atmosferyczne są w większym stopniu korzystne dla paneli niż te STC. Oznacza to, że nasza instalacja produkować może ponadto więcej energii. Tego typu okoliczność nie jest rzadka. Zazwyczaj występuje ona w słoneczne, zimowe dni, wiosną oraz latem przykładowo po deszczu, który schładza moduły w bardzo krótkim czasie. Najlepiej więc dobierać inwerter o mocy 10-15% większej od siły paneli, gdyż w innym wypadku uzyski bardziej znaczące niż może przyjąć inwerter zostaną przez inwerter nieprzetworzone.
zamek

Źródło: http://demur.pl/
drzwi zewnętrzne

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Kolejna kwestia są to pozostałe parametry elektryczne falownika. Niezwykle istotne jest napięcie wzbudzenia, które uwarunkowuje czas pracy przetwornika.

Niniejszy artykuł posiada fascynujące dane na omawiany wątek – jeżeli masz chęć uzyskać większą ilość wpisów, to odwiedź stronę www (http://centrumhigieny.pl/akcesoria-masarskie), która opisuje podobne zagadnienia.

Im taki czas jest mniejszy, tym szybciej inwerter pobudzi się rankiem oraz później się wyłączy 'wieczorem. Ma to wpływ na większe uzyski w ciągu jednej doby niż w przypadku inwerterów o wyższym napięciu wzbudzenia.

Taki parametr jest szczególnie istotny w wypadku małych instalacji, które posiadają parę kW. Dla użytkownika istotne również muszą być zakres napięcia DC i możliwość monitorowania pracy instalacji online.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,