Na czym polegać będzie izolacja fundamentów domków istniejących?

O ile w czasie wznoszenia nowych domów zabezpieczenie ich przyziemia jest względnie nieskomplikowana – wymagać będzie tylko dobrego projektu; o tyle w wypadku domów już istniejących, nierzadko zabytkowych sytuacja jest o wiele bardziej trudna.
Wyjątkowo kłopotliwe oraz kosztowne w wykonaniu będą tzw.

poziome izolacje budynków. Zabytkowe domy nierzadko są pozbawione hydroizolacji albo jest ona mniej lub bardziej naruszona. Z przyczyny kiepskiego zabezpieczenia pojawić się mogą zwyczajne symptomy zwilgotnienia, to jest łuszczenie się tynków, zacieki, grzyb a także pleśnie. Wyjątkowo newralgicznym punktem jest zespolenie ściany zewnętrznej domu z posadzką. Wilgotność, która może się w tym miejscu pokazać, jest efektem częstokroć błędnego zrealizowania poziomej izolacji czy też niedbalstw popełnionych przy scalaniu izolacji pionowej z izolacją poziomą. Z tej przyczyny, by uchronić wywóz gruzu łódź przed zniszczeniem, trzeba zrealizować prace, jakich wynikiem będzie zabezpieczenie przyziemia przed destruktywnym wpływem wilgoci. Muszą być to postępowania dwukierunkowe – osuszanie jak też hydroizolacja.
normy

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Izolacja pionowa nie jest bardzo trudnym do przeprowadzenia zabiegiem. Będzie wymagać odkrycia fundamentowych ścian, które uprzednio znajdowały się pod gruntem, wyczyszczenia ich jak też wysuszenia, a później położenia nowych warstewek izolacji przeciwwilgociowej.

Niezwykle ważne w tym wypadku może być odpowiednie przygotowanie bazy – usunięcie resztek izolacji, skucie pozostałości tynków, uzupełnienie wszelkich nierówności. Jeśli podwaliny budynku są narażone na okresowe oddziaływanie wody gruntowej, konieczne może być zrealizowanie średniej izolacji przeciwwodnej.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,