Izolacja pionowa oraz izolacja pozioma fundamentu – w jaki sposób to się robi?

Od fundamentów zależeć będzie stabilność całego domu, dlatego musimy być nadzwyczaj precyzyjni na owym etapie budowy. Na dodatek jeżeli nie wykonamy należytej izolacji poziomej oraz izolacji pionowej fundamentów, może to się skończyć katastrofą budowlaną.
Między ławami a murami a także pomiędzy ścianami parteru a fundamentem układa się tzw.

poziomą izolację. Ochrania ona ściany przed kapilarnym podciąganiem wody. Przekładki z izolacyjnego materiału tworzą do tego poślizgową warstwę. To dzięki niej ława i mur nie będą stanowić jednorodnego konstrukcyjnego fragmentu. Gdyby nie poprawnie zrobiona izolacja pozioma na ich styku mogłoby dojść do powstawania szczelin w efekcie osiadania domu.

Wszelkie najważniejsze dane ma nasza witryna (https://www.prodmetsc.pl/). Sprawdź, czy będzie dla Ciebie pomocna, a szukając odmiennych danych zapewne trafisz jeszcze na coś fascynującego.

Najbardziej popularnym materiałem do wykonywania hydroizolacji poziomej jest papa układana na lepiku. Papę możemy również zastąpić grubą folią z PCW.

kominek

Autor: Jon Glittenberg
Źródło: http://www.flickr.com
Czy za każdym razem potrzebne będą tzw. pionowe izolacje budynków? Z pewnością tak, ponieważ gdybyśmy pozostawili fundamentowe ściany bez zabezpieczenia, wchłonęłyby wilgoć nieomal jak gąbka. Z izolacji pionowej możemy zrezygnować wyłącznie wtenczas, kiedy ściany zrobione będą z betonu wodoodpornego. Fundamentowe mury ochrania się w większości wypadków tak zwaną izolacją lekką pionową. W takim przypadku z jednej warstwy papy lub folii ewentualnie dwóch warstewek masy. Zabezpiecza ona przed fundamenty wilgocią zawartą w ziemi.

Jeśliby jednak w okolicy fundamentów miała się pojawić jakakolwiek woda, zwłaszcza mogąca wywrzeć tak zwane parcie hydrostatyczne, budowniczy powinien zaplanować izolację typu średniego bądź nawet ciężkiego.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,