Jakiego rodzaju istnieje odmienność między kształtownikami giętymi a kształtownikami walcowanymi?

Sprawa, czy lepszy byłby kształtownik aluminiowy, stalowy gięty czy też walcowany, jest istotnie złożona.
Można nawet stwierdzić zwięźle: kształtownik gięty jest o wiele mniej odporny, jednak jest za to zauważalnie mniej kosztowny.

przewody

Autor: Mermaid Properties Sp. z o.o.
Źródło: http://www.mermaid.pl/
oświetlenie

Autor: SKOFF
Źródło: SKOFF
Jednak trzeba przyznać, że jest to naprawdę olbrzymie uproszczenie, z którym najprawdopodobniej nie zgodzi się żaden dobry inżynier.

Jeśli naprawdę masz zamiar bardziej poznać to zagadnienie, kliknij dodatkowo tutaj oraz zdobądź użyteczne info (https://mechanika-service.com/)! Ono bez wątpienia okaże się dla Ciebie użyteczne.

Sprawa wytrzymałości tego typu kształtowników jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ jest zależna od naprawdę dużej ilości warunków. Można też zadać sobie jeszcze jedno zapytanie: dla przykładu z jakiego powodu kształtowniki gięte uznawane są za w mniejszym stopniu odporne? A jeśli tak rzeczywiście jest, to czego można by je w ogóle użyć. Kształtowniki walcowane są tworzone poprzez proces walcowania gorącej stali, aluminium albo innego metalu.

Walcowanie to odbywa się jeszcze na obszarze huty. Tego rodzaju obróbka sprawia, że kształtowniki mają identyczną grubość na całej powierzchni. Proces walcowania zezwala na równomierne rozłożenie ilości metalu na całej powierzchni walcowania. Natomiast jeśli chodzi o kształtowniki gięte, to nie posiadają one równej grubości na całej powierzchni. W czasie obróbki gięcia, metal na krawędzi gięcia przedłuża się, natomiast po drugiej stronie jest zgnieciony oraz zagęszczony. Efektem takiego działania jest to, że krawędź okazuje się najsłabszym obszarem kompletnego kształtownika. Gięcie przebiega na zimno lub na gorąco. Powinno się jednak zaznaczyć, że o wiele popularniejsze są profile stalowe gięte na zimno oraz profile aluminiowe.

Używając w większym stopniu specjalistyczny język, kształtowniki walcowane i gięte różnią się wzajemnie tzw. geometrią przekroju, która odpowiada za odporność.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,