Jaka powinna być minimalna grubość otuliny zbrojenia betonowego?

Otuliną nazywamy grubość warstwy betonu od krawędzi elementu żelbetowego do prętów, która ochrania wzmocnienie przed niszczącym wpływaniem siedliska.
Zbrojenie różnorodnych elementów budowlanych budynku może niestety ulegać zepsuciu przykładowo pod wpływem wysokiej temperatury lub kwaśnego podłoża.

Dlatego grubość otuliny nazywa się zależnie od warunków niszczących, klasy betonu, oczekiwanego czasu użytkowania domu, ITp. Otulina jest łatwa do uzyskania, kiedy stosuje się tzw. podkładki dystansowe wykonane z zaprawy cementowej lub tworzywa sztucznego. Uszczelki z takiego tworzywa są zazwyczaj produkowane w postaci krążków z otworkiem w środku, w który należy wkładać drut zbrojeniowy. Podkładki betonowe natomiast z małymi klockami, w których zatopione są dwa druty metalowe, którymi drutami przymocowuje się do pręta zbrojeniowego uszczelkę.
otulina

Autor: Yankee Candle
Źródło: Zapachdomu.pl

image - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Najmniejsza grubość otuliny może być zmniejszona o 5 mm w podzespołach wykonanych z betonu, którego wytrzymałość jest o dwie klasy bardziej znacząca od zalecanej. Najmniejsza grubość otulenia przez wzgląd na oddziaływanie korozji może być ponadto zmniejszona, jeżeli dokładne ustalenia wedle aprobaty technicznej towaru użyto stali nierdzewiejącej albo użyto inne specjalistyczne środki ochrony, użyto beton szczelny o specjalnym składzie, na powierzchni betonu zbudowano poza tym powłokę ochronną albo wykorzystano tzw. obetonowanie.

Minimalne grubości otuliny zbrojenia w częściach o nierównej lub porowatej czy też pofałdowanej powierzchni (dla przykładu przy odsłoniętym kruszywie) zwiększa się przynajmniej o pięć mm. Jeżeli beton (Polecam kucie betonu wrocław Geo Synt) układany będzie bezpośrednio na gruncie, to otulina może posiadać długość nie mniejszą niż 75 milimetrów, a jeśli na podłożu betonowym – nie mniejsza niż 40 mm.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,