Do czego są stosowane narzynki?

Do nacinania ręcznego gwintów zewnętrznych są wykorzystywane narzynki. W sprzedaży występują one w wielu odmianach, które zróżnicowane są pod względem konstrukcji oraz ważnych parametrów eksploatacyjnych.

towary

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional

Przed zakupem niezwykle ważna jest precyzyjna ich analiza.
Narzynka pod względem wyglądu przypomina nakrętkę. Jest ona jednak wyposażona w ukształtowane szczególnie ostrza i dzięki temu podczas jej nakręcania na wybranym przedmiocie są nacinane gwinty wierzchnie, a wszystko się odbywa przy użyciu odpowiednio dobranego uchwytu. W tym uchwycie narzynka jest osadzona. Narzynka służyć może również do kalibracji gwintów, które są źle wykonane. Narzynki moglibyśmy rozdzielić na narzynki okrągłe oraz narzynki automatowe-dzwonowe. Okrągłe narzynki są produktami uniwersalnymi, które wykorzystywane są w niemal wszelkich materiałach. Mogą służyć tak do gwintowania manualnego jak również maszynowego. Narzynki automatowe-dzwonowe są stosowane wyłącznie w tokarkach. Cechują się one mocno wysuniętą skrawającą częścią. Z tego też powodu ich budowa (cement) nie jest dokładnie okrągła. To ułatwia jednak o wiele bardziej głębokie gwintowanie, porównując do narzynek okrągłych.
gwinty

Autor: Dan DeLuca
Źródło: http://www.flickr.com
W sprzedaży moglibyśmy spotkać także narzędzia, które dostosowane są do ściśle określonych zadań. Różnią się one między sobą zwłaszcza tworzywem i normą w której one były przygotowane. Odróżnić możemy narzynki do gwintów metrycznych, które są wytwarzane zgodnie z normą EN 22568 (DIN 223). Służyć mogą one zarówno do gwintów metrycznych zwykłych (M) oraz drobno rozwojowych (MF, UNC, UNF, BSW i BSF). Moglibyśmy również spotkać narzynki do gwintów calowych, które charakteryzują się niezwykle analogicznymi cechami, które posiadają narzynki do gwintów metrycznych.

Spotkać jeszcze moglibyśmy na rynku narzynki do gwintów rurowych. Posiadamy tutaj do czynienia z normą EN 24231 (DIN 5158). Na rynku również dostępne są narzynki do gwintów rurowych stożkowych (R), które produkowane są przy uwzględnieniu standardu EN 24230 (DIN 5159).
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,