Jakie są najpopularniejsze przyczyny powstawania wilgoci w mieszkaniu?

Prawidłową wilgotność powietrza w mieszkaniu oraz w domu określa się na poziomie 40-60%. Jeżeli jest ona większa, można by wtedy zastosować osuszacz powietrza.
Optymalna wilgoć powietrza w pomieszczeniach zamkniętych jest istotna tak dla elementów konstrukcyjnych budynku, jak i dla dobrego samopoczucia i dobrej kondycji domowników.

Magazyn

Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com
Tę kwestię reguluje nawet polska norma (PN-B-03421:1978). Dla zdrowia szkodliwe jest zbyt suche powietrze, które posiada mniej, niż 40% wilgotności. Wtedy należy użyć dla przykładu nawilżacz (zobacz: nawilżacz powietrza dla dzieci) powietrza. Kłopoty ze zbyt suchym powietrzem pojawiają się przede wszystkim w sezonie grzewczym. W sprzedaży odnajdziemy osuszacze powietrza o bardzo odmiennym zastosowaniu (do pomieszczeń mieszkalnych, osuszacze przemysłowe czy też budowlane). Te, które są odpowiednie do zastosowania w mieszkaniach, mają przeważnie eleganckie obudowy oraz stosunkowo niewielkie formy. Cechuje je również nieduża moc, prosta eksploatacja, cicha praca oraz niezwykle często możliwość nie samego osuszania powietrza, ale także niwelowania nieprzyjemnych zapachów.

Dużym kłopotem jest niestety zbyt duża wilgoć powietrza, która wynosi więcej niż 60%. Jeżeli tego typu panuje w naszym mieszkaniu, to przyda się nam urządzenie pod nazwą osuszacz powietrza. Pomoże on obniżać poziom wilgoci, jednak nie usunie przyczyn jej pojawiania się. Przyczyn pojawiania się problemów z wilgocią w domu może być wiele. Od zalania domu, pękniętej rury w ścianie, po wilgoć fundamentów czy murów od wód gruntowych. Jednak najważniejszym powodem jest albo brak, lub nieodpowiednie działanie wentylacji.

W takich okolicznościach musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że osuszacze powietrza będą jedynie pomocą doraźną. Nigdy z kolei nie zastąpią poprawnie wykonanych oraz dobrze pracujących kanałów wentylacyjnych.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,