Home

Nasze relacje z instytucjami publicznymi są różnorodne, a przecież są konieczne. Jak ulepszyć te relacje?

Co zostanie, jeżeli kończy się zaufanie do instytucji publicznych? Duża ilość nieprzyjemnych procesów, jakie są w stanie wpłynąć na funkcjonowanie każdego z nas. Jest tak, bo instytucje publiczne powinny stać na straży troski i pilnowania naszych praw.


kliknij obrazek
Autor: Cambodia4kids.org Beth Kanter
Źródło: http://www.flickr.com
W Polsce, jak w wielu innych krajach, jest duża ilość takich podmiotów. I chociaż coraz bardziej rozwinięty jest rynek prywatny, to publiczne organizacje powinny mieć zasłużone miejsce w hierarchii. Niestety, z powodu dużej ilości sytuacji i okoliczności powoli zmniejsza się zaufanie do takich instytucji. A tak naprawdę są one ważne do działania całych społeczeństw. Wzmocnie zaufania do instytucji publicznych to coraz większe wyzwanie, jakie stoi przed osobami trudniące się tym tematem. A więc, z jednej strony są to urzędnicy państwowi i politycy, z kolejnej zaś zwykli obywatele.

Jeżeli więc popatrzymy na tą problematykę całościowo, to pokaże się nam konkluzja, iż to wszystkim nam musi zależeć na coraz bardziej pokaźnym zaufaniu do tego typu instytucji. Możemy zyskać na tym jako społeczeństwo, na poziomie prywatnym oraz publicznym. Z innej strony, jak instytucje publiczne są słabe i nie spełniają swoich zadań, do głosu dochodzą ryzykowne inicjatywy, które są w stanie wyrządzić większą ilość szkody niż można sobie wyobrazić. Jak więc powinno się wzmacniać zaufanie do instytucji publicznych? To oczywiście zadanie dla całych zespołów ekspertów, nie dla pojedynczych osób, bo optymalna strategia może zagwarantować rzeczywiście ciekawe rezultaty.


Urzędnicy
Autor: ITU Pictures
Źródło: http://www.flickr.com
Ale najbardziej istotne jest przecież w tym to, iż każdy z nas będzie korzystał z właściwej kondycji tych podmiotów, gdyż np., jak zatrudniony tam urzędnik zarabia normalnie i chce pracować, to będzie też bardziej otwarty dla petentów. Teraz często zaś jest tak, że dystans można poczuć na odległość, ciężko porozumieć się z konkretną osobą, przez co trudniej załatwić choć najbardziej łatwą sprawę. Wzmocnienie więc tego obszaru (tutaj) musi przebiegać w pojęciu całościowym, nie w oderwaniu od praktyki, nie na podstawie wyłącznie na teorii, jaka nie sprawdza się w prawdziwym życiu. Tylko w takiej sytuacji jesteśmy w stanie oczekiwać pozytywnych wyników. Trzeba o tym pamiętać myśląc nad poprawą wizerunku w różnorodnych dziedzinach. Czasami trzeba niewiele, no ale trzeba od czegoś zacząć.