Odmiany metod oświetleniowych czyli jak najlepiej wybrać lampę do łazienek, sypialni i ogrodów

Oświetlenie to bardzo ważna część wyposażenia mieszkań oraz domów, w zasadzie stwierdzić można że w epoce elektryczności trudno byłoby normalnie żyć nie korzystając z oświetlenia. Jego podstawowym zadaniem jest rozświetlanie pomieszczeń domowych, i służą do tego rozmaite kinkiety, plafony oraz lampy. Lecz wiele osób nie jest świadomych tego, że takie oświetlenie może pełnić również doskonałą rolę ozdobną, że przy jego pomocy można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

przygaszone światło w pokoju

Autor: Michael Pardo
Źródło: http://www.flickr.com
I chodzi tu tak o sam wygląd lamp, jakie można stylem i charakterem dopasować do stylistyki pomieszczenia, ale również o efekty, jakie da się osiągnąć po włączeniu do prądu. Projektując oświetlenie powinno się pamiętać o tym, że każde pomieszczenie wymagać będzie innych źródeł oświetlenia, a także różnego natężenia. Przykładowo lampy do sypialni nie muszą być zbyt mocne, bo takie światło będzie nieco męczące, i spowodować by mogło problemy z zasypaniem. Dużo lepiej w tym pomieszczeniu będą się sprawdzać nieduże kinkiety, lampki na nocnym stoliku czy nieduża lampa stojąca zamiast tradycyjnego żyrandola, którą można zamówić w sklepie .

lampka nocna

Autor: Milán Auman
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedniego potraktowania będą także wymagać lampy łazienkowe. W łazienkach przydadzą się przynajmniej dwa źródła światła. Górna lampa o średnim natężeniu oświetlała będzie całe pomieszczenie, z tego też powodu przeważnie wiesza się je w centralnym miejscu u sufitu. W łazienkach lepsze będzie światło rozproszone, dlatego też zdecydowanie lepiej nadają się tam plafony a nie żyrandole z otwartymi żarówkami. Druga lampka znajduje zastosowanie przy lustrze, włączana niezależnie będzie oświetlać jego okolice.zobacz pod linkiem firma budowlana małopolska firma budowlana małopolskaDostępne na: .

Lampy czasami używane są poza pomieszczeniami, na przykład do oświetlania ogrodów. Lampki ogrodowe powinny być trochę odmiennie wykonane, oczywiście wygląd ich jest istotny, lecz znacznie istotniejsza jest odpowiednia odporność na wodę i wilgoć. Z tego też powodu przy kupowaniu takich lamp koniecznie należy sprawdzić, czy są właściwie pozabezpieczane, bo w przeciwnym wypadku mogą spowodować niemałe problemy.