Nowoczesne przyrządy i urządzenia stosowane w różnych laboratoriach, przykłady zastosowań bioreaktorów.

Nowoczesne laboratorium możliwe by nie było bez odpowiedniego wyposażenia. Czasy, kiedy reakcje przeprowadzane były w gąszczu probówek rozstawionych na stole już dawno minęły, obecnie wykorzystuje się do tego również zaawansowane urządzenia. Mogą one pozwolić na bardzo dokładne utrzymywanie określonych fizycznych i chemicznych parametrów, przez co można wykonać skomplikowane procesy.

autoklawy w laboratorium

Autor: Tom Beatty
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele z takich urządzeń dostępnych jest w małych wersjach, mogą więc być one używane nawet w niewielkich placówkach. Zastosowanie niektórych może zresztą wychodzić poza typowe laboratoria – coraz chętniej wykorzystuje je także przemysł, szczególnie spożywczy, znajdując dla nich zupełnie nowe zastosowania. Do urządzeń tego typu zaliczają się na przykład cieplarki laboratoryjne, które służą do zapewnienia określonej temperatury w całej komorze – . Używane są one w badaniach chemicznych i farmaceutycznych, korzystają z nich również laboratoria które się zajmują badaniami biologicznymi, ponieważ bardzo dobrze nadają się na przykład do przeprowadzania testów na bakteriach.

sprzęt do laboratorium

Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com

Liczną i chętnie używaną rodziną sprzętów są bioreaktory.

Jeżeli wciąż interesuje Cię to zagadnienie, to odszukaj stronę a tutaj z pewnością zdobędziesz dużo danych na przedstawiany temat.

Służą one do kontrolowanej hodowli drobnoustrojów, komórek roślinnych lub zwierzęcych, przy zagwarantowaniu odpowiednich parametrów czystości. Bioreaktory mogą pozwolić na precyzyjne ustalenie parametrów środowiska, w jakim przeprowadzane będą procesy, będzie to dotyczyć przykładowo ciśnienia, temperatury albo ilości tlenu – . Typowy bioreaktor jest złożony z paru podstawowych elementów, a jego budowa będzie uzależniona od rodzajów stosowanych mikroorganizmów.

W zależności od wymagań bioreaktory mogą mieć jakieś dodatkowe wyposażenie, a także zaawansowane elektroniczne sterowanie, wytwarzane są również w różnych wielkościach i pojemnościach. Podczas wytwarzaniu szczepionek urządzenia te mają do kilkudziesięciu litrów objętości, a w przypadku oczyszczalni ścieków wielkość ta może wzrosnąć do kilku tysięcy metrów sześciennych. Różnorodność zastosowania ma też duży spływ na wykorzystywane materiały, najczęściej spotyka się nierdzewną stal oraz szkło.
Kategoria: W gospodarce