Home

Opcje zdobywania energii: źródła, które się nie wyczerpują

Naturalne źródła energii od kilku lat cieszą się na terenie naszego kraju coraz większym zainteresowaniem. Jest to bez wątpienia spowodowane przede wszystkim tym, że ceny nieodnawialnych źródeł energii są coraz wyższe.


pompa ciepła
Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżdżąc po naszym kraju, coraz częściej spotkać można kolektory słoneczne. Jest to idealny dowód na to, że jesteśmy coraz bardziej zainteresowani energią , która ma charakter odnawialny. Co prawda ciągle pozostajemy mocno w tyle za wieloma krajami Europy Zachodniej, jednak są naprawdę duże szanse na zmianę tej sytuacji. Już naprawdę dużo osób jest bowiem zainteresowanych pompami ciepła i instalacjami solarów. (http://www.phoenix-energy.eu/produkty/mikroeletrownie-wiatrowe/) Wykonywanie instalacji OZE nie zalicza się w naszym kraju do tanich, dostępna jest jednak możliwość otrzymania różnych dotacji, które poważnie mogą obniżyć te koszty. Stawiając na korzystanie ze źródeł energii o charakterze odnawialnym, wykonywanie instalacji OZE najrozsądniej jest zlecić firmie, w której pracują instalatorzy posiadający niezbędne certyfikaty. Dzięki temu będziemy mogli nie mieć wątpliwości co do tego, że zrobiona instalacja OZE spełni posiadane przez nas oczekiwania, a my naprawdę zrobimy oszczędności na kosztach ogrzewania domu bądź zasilania go w energię elektryczną - znajdź to.


instalacja cieplna
Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Na jaką instalację OZE można się zdecydować? Dzisiaj mamy do wyboru pompy ciepła, małych rozmiarów elektrownie wiatrowe oraz ogniwa fotowoltaiczne. Jak dotąd inwestorzy mające charakter indywidualny na ogół decydują się zamontować ogniwa fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Wcześniej powiedziano, że stawiając na instalacje OZE można ubiega się o dotacje przeznaczone na wykonanie ich montażu. Trzeba dodać, że o dotacje tego rodzaju mogą starać się nie tylko inwestorzy o charakterze indywidualnym. Dotacje te są skierowane również do spółdzielni mieszkaniowych. Więcej informacji na temat dotacji do tworzonych przy domach instalacji OZE można dowiedzieć się z witryny internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłaty, które są udzielane już od naprawdę długiego czasu sprawiły, że liczba niewielkich, przydomowych instalacji OZE istotnie wzrosła. Jeżeli nadal zostaną utrzymane to jest bardzo duża szansa, że ilość tego rodzaju instalacji będzie konsekwentnie rosła , a tym samym niebawem uda się nam dogonić kraje Europy Zachodniej.