Home

Skąd wiemy, czy określony budynek jest odpowiedni do zamieszkania? Służą temu specjalne opinie oraz ekspertyzy

Ocena stanu technicznego budynku przedstawiona jest pod postacią opinii lub ekspertyzy technicznej. Tego rodzaju opinia to ocena stanu budynku zdefiniowana na podstawie oględzin oraz funkcjonującej dokumentacji projektowej.


inżynier, testy, badania
Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Zaś ekspertyza techniczna jest oceną stanu domu (polecamy stronę), jaka jest potwierdzona badaniami i różnymi wyliczeniami, jak wytrzymałość fundamentów. Jak widzimy więc, jest to niezwykle istotne, co więc musi zawierać ta ekspertyza i gdzie odnaleźć rzeczoznawcę, który ją zrobi? Co może decydować o szczegółowości oceny kondycji budynku? W rzeczywistości zależy to od określonej sytuacji. Tak jak powiedziano na samym wstępie, mamy tu do czynienia z dwoma zagadnieniami - ekspertyzą i opinią techniczną. Opinia techniczna jest najczęściej formułowana przez fachowca na podstawie oględzin obiektu budowlanego. Co interesujące, taka diagnoza jest określana na podstawie doświadczenia eksperta, więc nie musi być obowiązująca zawsze. Ekspertyza techniczna to już coś innego, gdyż jest opracowaniem bardziej poważnym. W takim opracowaniu oprócz zaangażowania intuicji i doświadczenia eksperta są elementy obiektywne, rodzaju badanie materiałów lub inne konieczne obliczenia.

W ten sposób postawiona diagnoza jest potwierdzona specjalistycznymi badaniami i obliczeniami, jakie można zweryfikować. Kiedy korzystnie wykonać ocenę stanu technicznego budynku? Jest wiele takich sytuacji. Gdy kupujemy dom, to powinniśmy zatrudnić fachowca, ażeby wydał opinię o jego technicznej kondycji. Miejmy na uwadze bowiem, że koszty opinii są najzwyczajniej małe w porównaniu do ewentualnych strat kupującego, w sytuacji, kiedy ujawnią się później niespodziewane wady. Trzeba wykonać taką opinie, kiedy chcemy istniejący budynek modernizować.

elektryka
Autor: Kullez
Źródło: http://www.flickr.com
W takiej sytuacji powinniśmy zlecić wykonanie opinii lub ekspertyzy, bo jest ona nieodzowna, tak określa prawo budowlane. Wszelkie prace w takim miejscu powinny być odpowiednio przeprowadzone, a badania nieniszczące (sprawdź: energodiagnostyka.pl/badania-nieniszczace/) muszę być potwierdzone przez późniejsze ekspertyzy. Jak w budynku pojawią się niepożądane zarysowania konstrukcji, czyli spękania ścian lub rysy na stropach, to powinniśmy poprosić o pomoc eksperta, który sprawdzi, czy jest naruszona konstrukcja budynku, czy najzwyczajniej są to naturalne oznaki zużycia materiału. Należy to sprawdzić, ponieważ zaniedbanie w tym obszarze mogą grozić wielkimi szkodami.

Sprawdź firme : Energodiagnostyka