AGR-Polska

Nowoczesne przyrządy i urządzenia stosowane w różnych laboratoriach, przykłady zastosowań bioreaktorów.

Nowoczesne laboratorium możliwe by nie było bez odpowiedniego wyposażenia. Czasy, kiedy reakcje przeprowadzane były w gąszczu probówek rozstawionych na stole już dawno minęły, obecnie wykorzystuje się do tego również zaawansowane urządzenia. Mogą one pozwolić na bardzo dokładne utrzymywanie określonych fizycznych i chemicznych parametrów, przez co można wykonać skomplikowane procesy.

autoklawy w laboratorium

Autor: Tom Beatty
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele z takich urządzeń dostępnych jest w małych wersjach, mogą więc być one używane nawet w niewielkich placówkach. Zastosowanie niektórych może zresztą wychodzić poza typowe laboratoria – coraz chętniej wykorzystuje je także przemysł, szczególnie spożywczy, znajdując dla nich zupełnie nowe zastosowania. Do urządzeń tego typu zaliczają się na przykład cieplarki laboratoryjne, które służą do zapewnienia określonej temperatury w całej komorze – . Używane są one w badaniach chemicznych i farmaceutycznych, korzystają z nich również laboratoria które się zajmują badaniami biologicznymi, ponieważ bardzo dobrze nadają się na przykład do przeprowadzania testów na bakteriach.

sprzęt do laboratorium

Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com

Liczną i chętnie używaną rodziną sprzętów są bioreaktory.

Jeżeli wciąż interesuje Cię to zagadnienie, to odszukaj stronę a tutaj z pewnością zdobędziesz dużo danych na przedstawiany temat.

Służą one do kontrolowanej hodowli drobnoustrojów, komórek roślinnych lub zwierzęcych, przy zagwarantowaniu odpowiednich parametrów czystości. Bioreaktory mogą pozwolić na precyzyjne ustalenie parametrów środowiska, w jakim przeprowadzane będą procesy, będzie to dotyczyć przykładowo ciśnienia, temperatury albo ilości tlenu – . Typowy bioreaktor jest złożony z paru podstawowych elementów, a jego budowa będzie uzależniona od rodzajów stosowanych mikroorganizmów.

W zależności od wymagań bioreaktory mogą mieć jakieś dodatkowe wyposażenie, a także zaawansowane elektroniczne sterowanie, wytwarzane są również w różnych wielkościach i pojemnościach. Podczas wytwarzaniu szczepionek urządzenia te mają do kilkudziesięciu litrów objętości, a w przypadku oczyszczalni ścieków wielkość ta może wzrosnąć do kilku tysięcy metrów sześciennych.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na opisywany wątek? To świetnie, ponieważ pod adresem odnajdziesz fascynujące dane, które Cię wciągną.

Różnorodność zastosowania ma też duży spływ na wykorzystywane materiały, najczęściej spotyka się nierdzewną stal oraz szkło.