Home

Wynajem, kupno a może leasing

Wynajem, kupno czy może leasing? To dylemat, który nurtuje przedsiębiorców mających w planach powiększenie parku maszyn. W które z drzwi zapukać?

Wypożyczalnie maszyny budowlane są coraz łatwiej dostępne i gwarantują coraz bardziej rozbudowaną i interesującą paletę usług. Zaletą tego rozwiązania jest mała ilość formalności oraz dostępność maszyny po podpisaniu umowy. Porozumienie może być zawierane bez żadnych ograniczeń czasowych, a im jest on dłuższy, tym miesięczny koszt wynajmu jest niższy. Wypożyczalnia odpowiada również za konserwację i naprawy maszyn, pod warunkiem, że, nie powstały z winy najemcy. Wadą tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie mieć ich w ofercie lub właśnie mogły zostać wypożyczone), jak również stosunkowo wysokie opłaty. Wynajem maszyn budowlanych, takich jak np. koparki gąsienicowe diggermarket, to idealna propozycja dla prac tymczasowych w budownictwie i zrealizowania nagłej potrzeby powiększenia wyposażenia firmy. Poniesione koszty są podobne do kosztów leasingowania maszyn, lecz trzeba mieć na uwadze, iż po okresie wypożyczenia maszyna wraca do wypożyczalni, a pracodawca mimo poniesionych kosztów nie ma możliwości jej wykupu, co za tym idzie nie staje się jej właścicielem.
budowa
Autor: Argonne National Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com/photos/argonne/4035472798/
W przypadku kupna sprzętu budowlanego za gotówkę, klient wyraźnie obniża swoją płynność finansową, gdyż jest zmuszony wyłożyć całą sumę sfinalizowanie transakcji. Dodatkowo, na taki wydatek pozwolić sobie mogą tylko nieliczne firmy. Autor diggermarketAlternatywą dla obu rozwiązań jest leasing. Maszyny budowlane i drogowe (np. walec drogowy diggermarket czy minikoparka) to w ostatnim czasie dość popularny przedmiot umowy leasingowej. Leasing maszyn budowlanych, posiada wiele wymiernych zalet. W razie kredytu kredytobiorca ma obowiązek pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast finansuje ją firma leasingowa. Korzyści płynące z leasingu da się zauważyć także, porównując go z dzierżawą. Umowa leasingu zawsze jest podpisywana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zwykle krótsza. W razie wynajmu nie można wykupić maszyny, za to można to zrobić, gdy bierze się sprzęt w leasing.