Home

Jakie zagrożenia dla lokalnych społeczności powiązane z kopalnią

Oglądając przeróżnego rodzaju programy informacyjne, nierzadko trafiamy na bulwersujące informacje związane z wysiedlaniem mieszkańców w związku z budową nowej galerii. Przejmowaniem nieruchomości przez żądne pieniędzy, nieuczciwe podmioty albo też odkrywkowe kopalnie, jakie mogą stanowić zagrożenie dla pobliskiej społeczności. Jak uporać się z takimi problemami?


www.stopkopalni.pl/protesty-skuteczne-pak-wstrzymal-wiercenia
Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Na nieszczęście nie jest to tak proste, jak można by sądzić. Osoby podejmujące takiego rodzaju działania dysponują na ogół wystarczającymi pieniędzmi, przez co mogą sobie pozwolić na bezkonkurencyjnych prawników i w ten sposób dokonać przesiedlenia, budowy albo uruchomienia określonej działalności bez żadnych konsekwencji prawnych. W dużo mniej wygodnym położeniu są zwykli ludzie, którzy tracą w wyniku takich wydarzeń. Zwykle nie są oni zamożni, zatem nawet po zjednoczeniu sił nie mogą sobie pozwolić na zaangażowanie prawników, którzy pomogą im efektywnie bronić swych interesów. Ratunkiem w tego typu sytuacji jest zazwyczaj nagłośnienie problemu w telewizji, co choćby na jakiś czas pozwoli przenieść w czasie inwestycję i skupić uwagę ważnych osobistości w państwie na sytuacje zwykłych ludzi. Nie zawsze przypadki tego rodzaju kończą się pomyślnie, aczkolwiek lokalne społeczności usiłują wykorzystać wszelkie dostępne sposoby walczenia z nadchodzącymi zmianami. Przykładów działalności, jakie mogą stanowić zagrożenie dla okolicznej ludności jest naprawdę wiele.


kopalnia
Autor: peter castleton
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdorazowo dowiadujemy się o nich z mediów, ale w lokalnej prasie czy serwisach www bez najmniejszego kłopotu znajdziemy setki takich spraw. Przykład stanowić może przykładowo kopalnia PAK Górnictwo, która planuje odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w sąsiedztwie gminy Krobia i Miejska Górka. Działania te nie podobają się w głównej mierze lokalnym przedsiębiorcom oraz rolnikom, bowiem grozi im wysiedlenie, a co za tym idzie utrata możliwości zarobkowania. Czy będzie można ten konflikt rozwiązać w sposób satysfakcjonujący dla jednej i drugiej strony? Tego na nieszczęście jeszcze nie wiemy.