Home

Nowoczesne urządzenia stosowane w laboratoriach, przykłady zastosowań bioreaktorów.

Nowoczesne laboratorium nie byłoby możliwe bez dobrego sprzętu. Czasy, gdy reakcje przeprowadzano w gąszczu zlewek rozstawionych na blacie stołu już dawno minęły, dzisiaj wykorzystuje się do tego także nowoczesne urządzenia. Pozwalają one na precyzyjne kontrolowanie określonych parametrów fizycznych i chemicznych, dzięki którym można przeprowadzać bardzo skomplikowane procesy.

autoklawy w laboratorium
Autor: Tom Beatty
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo z tych urządzeń jest dostępnych w małych wersjach, tak więc mogą być one używane nawet w niedużych placówkach. Zastosowanie niektórych wychodzi zresztą poza tradycyjne laboratoria - coraz chętniej wykorzystuje je także przemysł, szczególnie spożywczy, znajdując dla nich całkowicie nowe sposoby na użycie. Do urządzeń tego typu mogą się na przykład zaliczyć cieplarki laboratoryjne, które służą do zapewnienia wyznaczonej temperatury w całej komorze - c.d.. Używane są one w farmaceutycznych i chemicznych badaniach, używają je również placówki zajmujące się badaniami mikrobiologicznymi, ponieważ bardzo dobrze nadają się na przykład do przeprowadzania testów na mikroorganizmów.

sprzęt do laboratorium
Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com
Liczną i często używaną rodziną urządzeń są bioreaktory. Służą one do kontrolowanej hodowli drobnoustrojów, komórek roślinnych lub zwierzęcych, przy zagwarantowaniu odpowiednich parametrów czystości. Bioreaktory mogą pozwolić na bardzo dokładne ustalenie parametrów otoczenia, w którym będą przeprowadzane procesy, będzie to dotyczyć na przykład ciśnienia, temperatury albo ilości tlenu - przejdź na www. Typowy bioreaktor składa się z kilku podstawowych elementów, a sposób jego budowy będzie uzależniony od tego, jakie zastosuje się mikroorganizmy.

W zależności od wymagań urządzenia te mogą posiadać jakieś dodatkowe wyposażenie, a także zaawansowane sterowanie elektroniczne, wytwarzane są również w różnych pojemnościach i wielkościach. Przy wytwarzaniu szczepionek bioreaktory te mogą mieć do kilkudziesięciu litrów pojemności, a przy oczyszczalniach ścieków liczba ta może wzrosnąć do kilku tysięcy metrów sześciennych. Różnorodność zastosowania ma także spory spływ na rodzaj użytych materiałów, najczęściej można spotkać różne odmiany stali nierdzewnej i szkło.