Uproszczenia przy budowaniu domów – nowiutkie przepisy budownictwa

Do chwili obecnej wszechobecnym skojarzeniem powiązanym z tematem budowy miejscu zamieszkania czy którejkolwiek nieruchomości było morze pracy i formalności. Urzędnicy chcą pomóc budowlańcom, przez wdrożenie zmian w prawie starają się przyspieszyć budowę zarysów oraz oszczędzić „papierkowej roboty”. Czego dokładnie będziemy mogli się spodziewać w zmianach?

grupa prawników

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Normy budowlane do tej pory pozwalały starostom mieścin udzielać pozwolenia na budowę lub rekonstrukcję domów od 60 dni do niekiedy 3 miesięcy. Nowelizacja prawa budowlanego modyfikuje ten przepis, albowiem zgody na to nie będzie potrzeba mieć w ogóle, lecz jeśli starosta będzie miał do tego zastrzeżenia, posiadać będzie 30 dni na ich wniesienie. Gdy nie będzie adnotacji co do inwestycji, można rozpocząć budowę. Będzie to dotyczyć budynków, które nie wykraczają poza obszar działki objętej inwestycją i nie naruszają niczyjej własności. Dla osób z branży: odmiana w normach będzie przyjacielska także dla innych osób, nie jedynie tych remontujących mieszkania (sprawdź) stawiających własne domy. Na pozwolenia nie będą także musieli czekać posiadacze zakładów rzemieślniczych, myjni samochodowych, a jeżeli ktoś będzie potrzebował postawić garaż pięciostanowiskowy, podobnie będzie musiał zaczekać tylko 30 dni na ewentualne uwagi od starosty. Zaoszczędzi to niemało nerwów i „papierkowej roboty” przy wypełnianiu dokumentów, ale najistotniejsze jest to, iż wykonalny będzie szybszy progres. Co jeszcze świeżego? Inwestor nie będzie musiał jak dotąd na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem czynności budowlanych zgłaszać tego do nadzoru budowlanego. Więcej tu: normy budowlane.

Obowiązek ten zostaje kategorycznie zlikwidowany, z czego zdaje się w najwyższym stopniu cieszą się budujący domy. Uznawali oni to bowiem za coś najbardziej żmudnego. Nowelizacja prawa budowlanego nie pozostawia także nienaruszonych formalności przymusowych odnośnie nowych projektów. Lista obowiązkowych elementów szkicu budowlanego zostaje przykrócona do minimum. Wykluczone zostaną przykładowo oświadczenia o zagwarantowaniu dostawy ciepła mieszkania (więcej w tym serwisie) gazu do obiektu czy też podłączenia go do sieci wodociągowej.

budowa

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Wchodzące w życie normy budowlane są niesłychanie przychylne dla inwestorów. Przeciętny człowiek bowiem niekiedy nie dawał sobie rady w wypełnieniu wszelkich formalności, co przekładało się tylko na dłuższy czas wykonania inwestycji lub całkowite jej poniechanie. Prawo budowlane ma zamiar pomóc ludziom, więc możemy spodziewać się szybszego postępu miejscowości oraz wiosek.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>