Home

Dzisiejsze biuro nie może obejść się bez specjalistycznego oprogramowania, a aplikacje są określane anglojęzycznymi zwrotami

Odpowiednie oprogramowanie w firmie jest tak samo konieczne, jak wykwalifikowana kadra pracowników. A gdyby w najbliższym czasie powróciła era maszyn do pisania, to niejedna pracownica w biurze załamałaby ręce.


Aparatura
Autor: U.S. Army RDECOM
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże takie zwykłe oprogramowanie wykorzystywane w celach zarobkowych, to zaledwie szczyt góry lodowej. Takie aplikacje są także dostępne dla użytkowników prywatnych, czyli właściwie dla każdego. Jeśli tak trudno wyimaginować sobie biurowe życie bez komputerów, to co dopiero mają powiedzieć przedsiębiorstwa, które potrzebują specjalistycznego oprogramowania do prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy, kto choć trochę interesuje się informatyką szybko zauważy, że w tej dziedzinie króluje anglojęzyczna terminologia. Dla większości przeciętnych ludzi mało jasne będą określenia takie jak przykładowo mechanical engineering (www) bądź custom software development. Są to jednak terminy, którymi bardzo będą zainteresowani wcale nie zagraniczni przedsiębiorcy, ale także Polacy. Przyjrzyjmy się z bliska rzeczonym zwrotom, aby dowiedzieć się, dlaczego będą w nieodległej przyszłości cieszyć się coraz większą popularnością.

Wykład
Autor: Wikilogia
Źródło: http://www.flickr.com
Terminy anglojęzyczne łączą się często z naukami technicznymi. Szkoły wyższe kształcące przyszłych inżynierów wykorzystują taką terminologię, bo jest ona rozpoznawalna na całym globie i w konkretnym środowisku naukowym. A poza tym strony internetowe są tak pomyślane, żeby były dostępne w paru wersjach językowych, bo przecież przeglądają je osoby różnych narodowości, a póki co język angielski bywa tym najbardziej uniwersalnym językiem. Wymieniony już w tym miejscu termin mechanical engineering odnosi się także do dyscyplin naukowych związanych z szeroko rozumianą techniką, a ściślej z mechaniką. Wytwarzane obecnie urządzenia, często sterowane przy użyciu specjalnego oprogramowania, muszą zostać zaprojektowane przez osoby, które są ekspertami w dziedzinie nauk inżynieryjnych.

Drugi rzeczony tutaj termin, czyli custom software development, odnosić się będzie do aplikacji komputerowych tworzonych na potrzeby konsumentów. Obecny rozwój techniki, ale i wymagania, jakie stawiają konkretne firmy, sprawiają, że powszechnie używane programy są już niewystarczające. Bazy danych tworzone w MS Access będą w zupełności wystarczające dla wiejskiej wypożyczalni płyt. Jednak ośrodki zdrowia lub biblioteki miejskie potrzebują bardziej rozwiniętych rozwiązań, ze względu chociażby na większą liczbę petentów. Kierownicy takich placówek w drodze przetargu wyłonią firmę informatyczną, która stworzy najbardziej właściwą dla nich aplikację.