Home

Diagnostyka drganiowa - niewatpliwie jedna z najbardziej popularnych metod weryfikacji stanu technicznego urządzeń

Współczesność charakteryziuje niezmiernie szybki rozwój technologii. Rozwiązania, które niegdyś uchodziły za zupełnie nieosiągalne, obecnie są na porządku dziennnym.
samochód
Autor: David Prasad
Źródło: http://www.flickr.com


Widać to bardzo dobrze w dziedzinie przemysłu.


Usługi serwisowe zyskują na popularności. Masa firm chce mieć pewność, że stosowane przez nich maszyny funkcjonują jak należy a także - co niemniej ważne - są w pełni bezpieczne. Jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów określania stanu technicznego urządzeń jest niewątpliwie diagnostyka drganiowa. Jej kluczowe zadanie to analiza stanu obiektów w oparciu o odpowiednie symptomy a ściślej mówiąc drgania. Wspomniane analizy są niejednokrotnie dosyć zawiłe, szczególnie wówczas, gdy pojawiają się w rzeczywistych układach fizycznych. W badaniach procesów drganiowych wykorzystuje się cały szereg rozmaitych metod, na przykład: dyskretyzacyjną lub energetyczną.
Warto zaznaczyć, że niemniej skutecznym „systemem” weryfikacji stanu technicznego maszyn jest diagnostyka wibracyjna, która znajduje szerokie zastosowanie w ocenie takich „sprzetów” jak chociażby: przekładnie zębate, dmuchawy, pompy, młyny, sprężarki tłokowe, przenośniki, łożyska ślizgowe, konstrukcje wsporcze, przewody rurowe - wyliczać można bez przerwy,