O pewnych różnicach pomiędzy wiekowym budynkiem a tym wzniesionym w czasach nowoczesnych

Technologie, w jakich wznoszono domy sto pięćdziesiąt lat temu i wcześniej, być może budzą politowanie nastolatków, ale ten nieco ironiczny śmiech w ogóle powinien wybrzmieć. Takie budynki z dużą dozą prawdopodobieństwa będą stały o wiele dłużej niż te nowoczesne. Wystarczy przecież przywołać to smutne wydarzenie, kiedy pod balastem mokrego śniegu zapadł się zupełnie płaski dach hali wystawienniczej.

budowa domu

Autor: Marttin Pettit
Źródło: http://www.flickr.com
Przekonajmy się więc, co pozostaje przyczyną tego, że niegdysiejsi budowniczowie zasługują na tak duży szacunek.Ceramika w budownictwie to baza. Wiedzą o tym wszyscy, którzy poznali to zagadnienie od kuchni. Weźmy pod uwagę tradycyjną cegłę, która przynajmniej od średniowiecza bywa używana przez budowniczych. To bardzo dobry materiał na nowy domek – – w jego wnętrzu będzie ciepło w trakcie wczesnojesiennych słot. Należy również pamiętać, że jest to budulec w pełni ekologiczny, zatem nowe mieszkanie zostanie wzniesione z poszanowaniem dla środowiska.W czasach PRL-u nagminnie używano beton i do teraz stoją jeszcze dziesięciopiętrowce z wielkiej płyty poliuretan płyty i co warte zaakcentowania, nadal mieszkają w nich całe familie. Nie oznacza to jednak, że wszyscy lokatorzy są ukontentowani z takich mieszkań. Wystarczy wejść chociażby jedynie na klatkę schodową, aby przekonać się, że jej prezencja pozostawia dużo do życzenia, nawet jeżeli widok z zewnątrz pozostaje idealny. Z kolei stare domy często wymagają odrestaurowania. Po całościowym remoncie już sama elewacja wprawi w zachwyt nie tylko koneserów stylów architektonicznych (całość tutaj). Z jakiej przyczyny? Otóż dawne budownictwo bywa ciągle postrzegane jako stylowe i trudno odmówić mu wdzięku i niepowtarzalności – po prostu jest ponadczasowe.

wykańczanie domu

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com
Trochę inaczej sprawa się przedstawia w przypadku budowli, które wznoszone są od ponad dziesięciu lat. Bywają one tak zaprojektowane, aby były niewielkiej wielkości i proste do ogrzania, stąd są niewielkich rozmiarów, a ściany nierzadko wykonano z wykorzystaniem ubiegłowiecznych technologii, czyli ceramika w budownictwie nadal ma się dobrze.
Wspomniana w powyższym ustępie ceramika nie ogranicza się jedynie do terminologii połączonej ściśle z murarstwem. Dom jednorodzinny trzeba przecież nie tylko wznieść, ale i urządzić, a to zajęcie najprawdopodobniej pochłania najwięcej pieniędzy. Termin ceramika w budownictwie odnosi się również do typowych rzeczy ulokowanych w naszych łazienkach. Rzecz tutaj o umywalkach i muszlach klozetowych, które obecnie są dostępne w różnych kolorach, a nie tylko w tradycyjnej bieli.