Wszystko o kostce brukowej

Przed okresem dominacji betonu i asfaltu, kostka brukowa była podstawowym surowcem przy wytyczaniu dróg. Najwcześniej datowane brukowane ścieżki odkopano na Krecie, mają aż 3500 lat!

Sporo przed czasem panowania betonu i asfaltu, kostka brukowa była w powszechnym użyciu przy konstrukcji dróg. Najwcześniej datowane brukowane drogi odkopano na Krecie, mają aż trzydzieści pięć wieków!

Metalbud

Źródło: www.metalbud.net.pl

Wybrukowane szlaki, ale nieco już młodsze, znaleziono także w granicach obecnego Iranu. Kostkę brukową na skalę masową stosowali antyczni mieszkańcy Rzymu. Znane jest powiedzenie, które mówi, iż wszystkie drogi prowadzą do Wiecznego Miasta. Wyśmienite brukowane drogi jednoczyły wszystkie krainy Imperium i były głównym środkiem komunikacji. Do dziś można poznać kawałek takiej drogi. W Wiecznym Mieście zachował się słynna Via Apia. Od końca średniowiecza o bogactwie metropolii świadczyła skala użycia kostki brukowej przy budowie ulic (czytaj to).

Najpiękniejsze miasta Europy chwaliły się wygodnymi kocimi łbami. Po II Wojnie Światowej zaczął swoje panowanie asfalt. Złoty wiek bruku skończył się, ale nie do końca przecież.

W dzisiejszych czasach kostka brukowa przydaje się przeważnie do wykańczania chodników i posesji przed domami. Wybór w Polsce jest duży. Możemy sprawić sobie modele w różnym kształcie, projekcie, wymiarze, budulcu i koszcie. W ofercie są bruki granitowe, bazaltowe, betonowe i piaskowcowe ). Okrągłe, prostokątne i w jakim kształcie chcesz. O wyborze barw już nawet nie wspomnę. Grubość musisz przystosować odpowiadając sobie na pytanie, czy po kostce będzie poruszał się samochód lub inny pojazd.

Aby odszukać uczciwego hurtownika kostek brukowych, użyj internetu. Jeżeli żyjesz na przykład w Łodzi, wklep do wyszukiwarki „hurtownia budowlana łódź” albo „docieplenia łódź”. Pamiętaj, by wybrać godną zaufania i porządną ofertę i hurtownika, który da ci długą gwarancję na swój towar.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,