Chcesz kupić mieszkanie na rynku wtórnym? Masz już upatrzone mieszkanie? Miej na uwadze, ażeby zwrócić uwagę na kilka kwestii

Każdy myśli o własnym mieszkaniu. Propozycji zakupu jest wiele, lecz to często decyzja na całe życie, więc musimy jak najlepiej przeanalizować wszystkie plusy i minusy. Szczególnie dotyczy to kupna mieszkania na rynku wtórnym. O jakich kwestiach więc należy pamiętać?

Rzeszów

Autor: jmv
Źródło: http://www.flickr.com
Nowe z rynku pierwotnego łatwo sprawdzić. Natomiast mieszkania z rynku wtórnego istotną kwestią jest analiza stanu księgi wieczystej mieszkania, które pragniemy kupić. Ma to na celu potwierdzenie, że sprzedającym jest osoba, jaka jest rzeczywistym właścicielem mieszkania. W praktyce mamy sytuacje, kiedy za właściciela przy sprzedaży powołują się na przykład najemcy, którzy mają prawo posiadania mieszkania, lecz nie są jego właścicielami.

Przed zakupem mieszkania dobrze zapytać, czy mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia. Chodzi tu o umowę dożywocia, uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Chodzi o to, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywający zobowiązuje się na zapewnienie zbywcy dożywotnie utrzymanie. Oznacza to praktycznie, iż np. osoba bliska właścicielowi lokalu jest w stanie mieszkać w nim aż do swojej śmierci, nieważne od tego, kto jest właścicielem mieszkania.

Spodobał Ci taki tekst? To ekstra, sprawdź stronę (https://urbanski.pl/mieszkania-dla-mlodych) pod tym adresem. Przeczytasz tam większą ilość informacji na zbliżony temat.

W takim wypadku na sprzedaż lokalu powinna się zgodzić osoba, na rzecz której zrealizowano umowę dożywocia. W przeciwnym razie sprzedaż mieszkania bez tej zgody sprawi, iż transakcja sprzedaży będzie obciążona wadami prawnymi.

Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym w Rzeszowie szczególną uwagę powinniśmy zwracać na to, czy są w nim zameldowani mieszkańcy. Musimy więc zażądać od sprzedającego przedłożenia zaświadczenia, że w lokalu nikt nie jest zameldowany. Zawsze należy zwracać uwagę na datę tego zaświadczenia, jeżeli na przykład zaświadczenie jest wystawione na trzy miesiące przed terminem zaplanowanej sprzedaży stan faktyczny może się zmienić.

Jeżeli niniejszy materiał jest dla Ciebie ciekawy, sprawdź źródło (https://olszewscy.org.pl/odbiory-mieszkan) a przeczytasz tam dodatkowe informacje. One również na pewno okażą się dla Ciebie interesujące.

Dlatego najlepiej zadbać o to, ażeby zaświadczenie dotyczące zameldowania miało datę z dnia sprzedaży mieszkania.

Kupujący powinien też wymagać od właściciela nieruchomości przedstawienia zaświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty mieszkaniowej, że nie ma zaległości z tytułu czynszu. Podobnego zaświadczenia należy domagać się również w przypadku opłat za gaz lub za prąd. Dodatkowo korzystnie zapisać w umowie sprzedaży mieszkania, że do mieszkania należy piwnica.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: