Czy dom jest naprawdę drogi? Czy postawienie go i eksploatacja to za duże koszty? Co zrobić, by było taniej?

Sądzisz że dom jest kosztowny… moje niedoczekanie. Nic podobnego. Jeżeli tylko nie chcesz zbudować pałacu czy wielkiej posiadłości, dom jest jak najbardziej realna inwestycją.. Dostosuj się jedynie do przytoczonych w tym tekście podpowiedzi.

Niezbyt kosztowna działka poza miastem. Rozejrzyj się, może to potrwa, ale dojdzie do skutku. A oto przepis na twój naprawdę tani dom (polecamy nowoczesne projekty domów jednorodzinnych) (idź do mojej strony). Powierzchnia zabudowy najlepiej w kształcie kwadratu o boku 7, 5 m będzie wystarczająca. Dach prosty dwuspadowy. Dwa poziomy: parter i poddasze użytkowe. Zamiast stropu żelbetowego – drewniany (jest tańszy). Sufitem parteru będą deski, a na nich umieścisz piankę i panele podłogowe, oszczędzisz na rezygnacji z docieplenia styropianowego i wylewki oraz na pokrywaniu tynkiem sufitu, którego nie zastosujesz. Deski uważnie przetrzesz zachowując ich naturalną strukturę i zostawisz surowe lub masz możliwość pokryć wewnętrzną farbą taką jak ściany.

Schody można zrobić z desek szalunkowych ekipa budowlana – to najtańsza opcja. Przy odpowiednim wykończeniu, tj. przecieraniu papierem ściernym i pomalowaniu mogą być naprawdę designerskie. W opozycji do okien wybierz na parterze duże,nieruchome szyby. Są na pewno mniej kosztowne niż okna. Oczywiście jedno okno rozwierno-uchylne na parterze będzie niezbędne. Stolarka najkorzystniej w białym kolorze PCV. Zrezygnuj z okien dachowych, są bardzo kosztowne i często ulegają awarii.
Wylewanie parteru korzystnie wykonać bardzo starannie i w efekcie końcowym pokryć farbą żywicową. Mniej kosztowna szansa niż płytki ceramiczne.

Poziom podłogi parteru najkorzystniej, aby był zbliżony do poziomu poddasza, wówczas można zaoszczędzić na rezygnacji ze schodów zewnętrznych. Ogrzewanie najkorzystniej za pomocą kominka. Gotowy kominek wolnostojący zakupisz nawet w markecie budowlanym. Najlepszy z kolei do palenia jest brykiet kominkowy (więcej).

Obecnie proponowany rozkład pomieszczeń. Parter: wejście od razu do salonu z aneksem kuchennym. W prawym rogu łazienka, a przed nią na prawej ścianie schody na poddasze.
Poddasze: duża otwarta sypialnia z możliwością podziału na dwie.
Ściany zewnętrzne o grubości 19 cm są zupełni wystarczające, ale dobrze by było pokryć 20-to centymetrowym styropianem, gdyż dom (moja strona) musi być energooszczędny. Dach warto docieplić pianką natryskową (alternatywa dla wełny mineralnej), idealnie izoluje już przy 12 cm grubości.
Czas działać!. To się opłaci.