Efektywne zapobieganie nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w instalacjach – jak to zrobić

W instalacjach grzewczych znaczącą rolę odgrywa zapobieganie nadmiernemu wzrostowi ciśnienia. Kłopot ów rozstrzygają przeponowe zbiorniki wzbiorcze, dzięki którym realna jest kompensacja rozszerzalności termicznej wody. Naczynie wzbiorcze pełni parę ról. Konieczne jest trzymanie ciśnienia w każdym punkcie instalacji przy uwzględnieniu możliwych granic. Ważne zostaje zapewnienie ochrony przed zbytnim wzrostem, czy też spadkiem ciśnienia. Naczynie przeponowe kompensuje pojemność wody grzewczej w efekcie zmian temperatury. Równie istotne zadanie to korygowanie ewentualnych drobniejszych ubytków wody w instalacji.

instalacja cieplna

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Zasobnik instaluje się najczęściej w kotłowni, gdzie musi mieć umożliwioną odpowiednią przestrzeń z każdej strony zbiornika (-> sprawdź informacje). Znaczący jest dostęp do zaworu odcinającego i spustowego, również do tabliczki znamionowej. Kanały nie powinny być napięte.

Odpowiada Ci ten tekst? Jeśli masz ochotę uzyskać więcej danych, odszukaj www (http://www.bsinspekcja.pl/przylacza-kanalizacyjne/), które posiada nie mniej fascynujące dane.

Na potrzeby konserwowania warto zadbać o połączenie samoodcinające z zadaniem opróżniania. (naczynie przeponowe cwu) Przed podłączeniem zbiornika trzeba ustawić właściwe ciśnienie początkowe. Jest ono wprowadzane fabrycznie dla przeróżnych rodzajów pojemników. (Wejdź na stronę) Gdy jest to konieczne, trzeba przeistoczyć ciśnienie wstępne. Jeśli jest ono za bardzo duże, należy upuścić gaz za pomocą zaworu do nabijania. Może się zdarzyć, że ciśnienie jest za niskie. W takim wypadku powinno się napełnić zbiornik azotem do osiągnięcia należytego ciśnienia.

instalacja hydrauliczna, zlew

Autor: Dean Hochman
Źródło: http://www.flickr.com
Naczynie przeponowe jest przyrządem ciśnieniowym, toteż ze względów bezpieczeństwa należałoby dbać o jego cykliczne przeglądy i konserwację. Wycieki wody, czy ogniska korozji są łatwe do zdiagnozowania. W czasie oględzin kontroluje się, czy przez zawór gazowy nie wypływa woda. W razie konieczności trzeba zamienić przesłonę.

Nie wahaj się! Jeżeli zaciekawiły Cię przeczytane treści, to zapewne bieżąca publikacja (www.pomnikiwroclaw.pl/) na ten temat także Cię zwabi. Przejrzyj tekst o tym zagadnieniu.

Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba zainstalować nowe naczynie. Inspekcja tego parametru polega na porównywaniu rzeczywistego ciśnienia w przestrzeni gazowej z ciśnieniem należytego dla danej instalacji podanym na tabliczce znamionowej. W razie konieczności należy przeprowadzić poprawkę. W trakcie kontroli naczynie powinno być odczepiane od instalacji.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,