Utwardzanie gruntów zabiegami mechanicznymi

Najprostszym jak też równocześnie najtańszym sposobem utwardzania gruntów jest ich maszynowe gęstnienie.
W trakcie gęstnienia cząsteczki gruntu zbliżają się do siebie, co w efekcie powoduje, że jakaś ilość wody jak też powietrza jest usuwana z malejącej objętości porów.

spoiwa stabilizacyjne

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Przebieg ten prowadzi do zwiększania wodoodporności a także nośności podłoża oraz do zmniejszania jego podatności na rozjeżdżanie. Tenże typ wzmocnienia daje najlepsze rezultaty w gruntach kompaktowych, w jakich obserwuje się widoczny przyrost trwałości. Gorsze skutki daje w gruntach miałkich. W tym miejscu sprawdza się cement. Popioły lotne używane są do produkcji betonu.

Jeżeli czytasz prezentowany tekst, to oznacza, że bardzo Cię zaciekawił. Skoro tak, to przekonaj się (http://alglas.pl/certyfikaty-i-atesty/), że inne serwisy także zawierają ważne wiadomości.

Należy dobrać bardzo starannie rynsztunek zagęszczający. W praktyce do podłoży gruntowych wykorzystuje się narzędzia o działaniu: bijącym, przykładowo: skoczki, ugniatającym, dla przykładu: cylindry gładkie, ogumione samojezdne albo przyczepne o zróżnicowanych ciężarach a także naciskach, drgającym, przykładowo: płyty.

Do podłoży kompaktowych zaleca się zastosowanie ciężkich cylindrów o statycznym działaniu. Wałowanie musi odbywać się przy wilgoci podłoża przybliżonej do optymalnej, kolejnymi warstewkami. Grubości ich są zależne od typu podłoża i rodzaju jak też masy cylindra. Konieczna do osiągnięcia wymaganego rezultatu liczba przejść po tym samym śladzie jest określana doświadczalnie. Do w największym stopniu rozpowszechnionych maszyn zagęszczających przynależą walce.

Zależnie od wariantu napędu walce możemy podzielić na: samojezdne a także przyczepne. Najlepsze wyniki przy gęstnieniu walcami gładkimi osiąga się dla podłoży luźnych jak też mało zwięzłych. Niezwykle istotne są również spoiwa stabilizacyjne.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,