Przyrządy do domu – co należy mieć w przydomowym warsztacie

Bez względu na to, czy mieszkamy w kawalerce, czy może w wielkim domu, co pewien czas trzeba sobie poradzić z kapiącym kranem, zawieszeniem nowego obrazu lub wywierceniem otworu w ścianie. Które przyrządy będą nam do tego niezbędne? Podpowiadamy bez czego nie może obejść się domowa tak zwana złota rączka. Na dobry początek, wbijak. Listę przyrządów inicjują te oczywiste, które przychodzą nam na myśl w początkowej kolejności, m.in. młot. Starczy jeden, ale za to uniwersalny, o typowej główce oraz drewnianym trzonku, długości 20–35 cm.

Narzędzia do napraw

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Ważne, żeby nie był za ciężki. Przy tej sposobności warto także wyposażyć się w podstawowy zestaw ćwieków różnej wielkości. W domowych warunkach starczy nam kilka rozmiarów gwoździ budowlanych o długości od 25-125 mm. Jeśli natomiast będziemy zmuszeni stary bądź źle wbity gwóźdź wyciągnąć, może się okazać, iż nie damy sobie rady bez stalowych obcęg stolarskich, jakie z sukcesem spożytkujemy też do przepoławiania drutu. Kolejny punkt to miarka, a właściwie miarki. Jedna klasyczna, drewniana, zginana – tzw. calówka, natomiast druga podręczna, zwijana, o długości przykładowo 5 m oraz poziomnica, bez jakiej nie poradzimy sobie w wielu domowych sytuacjach, przykładowo zawieszając karnisz. Gdy chcemy sobie przyzwolić na odrobinę praktycznej ekstrawagancji, osiągalne są miarki laserowe wraz z poziomicą, dzięki jakim pomiar jest precyzyjny i prosty. Ich jedyną wadą jest za to koszt. Taka radość kosztuje nawet 300 zł. To gadżet, jednakże jego potencjał wykorzystają głównie zawodowcy. Kiedy wypadnie nam zawiesić półeczkę docenimy profil stolarski, dzięki niemu dokładnie wymierzymy miejsce, w jakim musimy nawiercić otwory w ścianie. Skoro zatem jesteśmy przy wierceniu to powinniśmy myśleć o wiertarce, komplecie wierteł oraz kołkach rozporowych. Dobór właściwej wiertarki nie jest wcale prosty.

narzędzia

Autor: Official USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Page
Źródło: http://www.flickr.com

Urządzenia za 100–150 zł oferujące funkcję udaru, to w istocie sprzęt, jaki niestety ulegnie przy próbach borowania w twardych nawierzchniach. Dlatego powinniśmy dobrać troszeczkę droższy typ. Naprawdę porządną, jednak odpowiednią dla amatora majsterkowania wiertarkę udarową można mieć już za blisko 300 zł. Wydatek na pewno się opłaci. W narzędzia zaopatrzyć można się zarówno w sklepie tradycyjnym jak także w sklepie online. Wystarczy wbić w wyszukiwarkę: piły spalinowe Kraków lub elektronarzędzia Nowy Sącz ( dowiesz się więcej).

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,