Jak najlepiej zagwarantować ciągłą dostawę gazu?

W świetle obecnych zdarzeń za wschodnią granicą, coraz coraz więcej istotne jest zbudowanie nieuzależnionego od Rosji systemu zapewniania metanu. Po długich analizach zaistniał pomysł, aby w Świnoujściu stanął terminal przeładunkowy gazu ziemnego, gdzie statki przewożące metan mogłyby wykonać przeładunek gazu, a ten dalej byłby przesyłany wprost do dystrybutora przy pomocy rurociągu bądź we właściwy zbiornik na gaz po czym przewożony dalej, na ciężarówkach albo też koleją. Taki portowy terminal przeładunkowy będzie przyjmować metan od rożnych partnerów, co w znaczący sposób wpłynęłoby na bezpieczeństwo gazowe naszego kraju, w związku z tym byłoby to przedsięwzięcie, które pomogłoby nam się asekurować przed ewentualnymi trudnościami z dostawą gazu z Rosji.

Gaz, palnik

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Nie jest bowiem dobrze uzależniać się od jednego dostawcy, ponieważ wyłączność nie tylko podnosi ceny gazu, ale może także powodować kłopoty natury politycznej, jak dowiódł przykład ukraiński w 2009 roku – przykręcony kurek z gazem jest nie mniej efektywny niż dywizje czołgów. Jedyną obroną przed niepożądanymi działaniami monopolisty – obojętnie czy wschodniego czy zachodniego – jest różnorodność źródeł dostaw. Kiedy się ma kilku partnerów o wiele łatwiej jest negocjować warunki umowy, a i zagrożenie politycznej hegemonii minimalizuje się praktycznie do zera, tym bardziej że gaz dostarczany jest praktycznie z dowolnej lokalizacji na świecie, gdyż przywieziony jest od dostawcy przez statki, tzw. gazowce. Zbiorniki na gaz płynny na owych okrętach są chłodzone tak, aby przewożona substancja była w stanie płynnym.

Masz niedostateczną ilość informacji na czytany temat? Zajrzyj na następną witrynę i tam oczekuje na Ciebie dalsze kompleksowe opracowanie (http://domanski.com.pl/) tej kwestii.

Tak więc żeby być bardziej niezależnym należy zbudować port, który będzie mógł obsłużyć taki statek, a następnie przelać jego ładunek na stały ląd i uczynić by był użyteczny. Czym z technicznego punktu widzenia jest gazoport?

Są to zbiorniki na gaz płynny w których ciekły metan nagrzewany jest do temperatury w jakiej robi się on na powrót gazem, powraca zatem do swojej naturalnej postaci. Forma płynna zajmuje objętość 630 razy mniejszą niż forma lotna, przez co drastycznie rośnie gęstość energii toteż wielkie ilości gazów mogą być gromadzone w stosunkowo małych zasobnikach.

Pasjonuje Cię taki nieszablonowy artykuł? Jeżeli tak, ponadto zajrzyj koniecznie na materiał, który jest zamieszczony tutaj – on także wzbudzi twoją ciekawość.

Specjaliści twierdzą, iż takie instalacje do rafinacji gazu ziemnego to całkowicie bezpieczne przedsięwzięcie.

Więcej informacji: emexgaz.pl

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: