Solary, czy warto? Zwróć uwagę na nasze propozycje!

Coraz to więcej posiadaczy domów w naszym państwie decyduje się na solary. Ale czy w każdym przypadku taka inwestycja ma sens? Spróbujemy dać odpowiedź na to pytanie. W pierwszym momencie kolektory słoneczne zdają się wspaniałym urządzeniem. Miast wydawać pieniążki na coraz to droższą energię z paliw kopalnych i na dodatek skażać środowisko, mamy darmowe ciepło ze słońca.

Nadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje 45-proc. dopłatę na kupno instalacji solarnej.

Jeżeli opisywana problematyka jest dla Ciebie użyteczna, sprawdź oprócz tego więcej szczegółów regeneracja pomp hydraulicznych tutaj – te wiadomości także nie powinny pozostać pominięte!

Już ponad 61 tys. obywateli skorzystało z tejże „okazji”, licząc, iż zyskają na tym ich domowe budżety a także środowisko. No to policzmy, jak to przedstawia się w praktyce. Zbywcy proponują nam rozmaite warianty a także modele solarów, przekonując, że ich towary są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, zaś koszty instalacji nadzwyczaj szybko się zwrócą.

Sprawdź ten odnośnik oraz przeczytaj poza tym więcej szczegółów (http://www.c-l.pl/zywice-epoksydowe/) – one także powiększą Twoją wiedzę na podnoszony tu temat.

Ile jest w tych zapewnieniach prawdy? W ogromnych instalacjach, gdy kolektory słoneczne podgrzewają przykładowo wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi właściwie wątpliwości. Zaś w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, gdzie dzienne zużycie wody o temperaturze 40°C wynosi 260 l, opłacalność zależy od: ceny nośnika energii, tego jak bardzo drożeć będą paliwa w przeciągu najbliższych kilkunastu lat; czy jak też w jakiej wielkości mamy szansę na donację do inwestycji.

kolektory słoneczne

Źródło: pixabay.com

Prosta instalacja do preparowania c.w.u. dla czterech osób pozwala zaoszczędzić około 2500 kWh energii .

Jeżeli więc woda jest podgrzewana z użyciem najdroższego nośnika, a więc prądu, wówczas oszczędności wyniosą około 1200 zł, gdy użytkujemy zaś gaz ziemny, wtenczas oszczędności wyniosą ok. 600 zł. Przy obecnych cenach energii, nawet w w najwyższym stopniu pomyślnym wariancie, czas zwrotu inwestycji (ok. 15 000 zł) przekroczy 10 lat. Intratność zwiększają programy dopłat. Możemy korzystać z dotacji NFOŚiGW, który oferuje dopłatę w wysokości 45% kwoty zadłużenia zaciągniętego na potrzeby instalacji kolektorów. Atrakcyjniejsze mogą być dofinansowania oferowane na poziomie gmin, na ogół są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. Są to fundusze unijne, jakich otrzymanie wymaga działania zbiorowego, możemy z nich skorzystać również, zakładając stowarzyszenie.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,