Jak w prawidłowy sposób dobrać gatunek tynku w przypadku przeprowadzania remontu XVIII-wiecznego mieszkania

Mieszkanie w zabytkowym mieszkaniu połączone bywa z różnorakimi niedogodnościami. Wilgoć na murach, niechciani mieszkańcy, czyli myszy wyłażące spod podłogi lub sufitu, przeciekający dach i odpadający tynk. W przypadku tego wymienionego na końcu listy elementu sprawa bywa bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Mury wykonane z piaskowca pochłaniającego wodę wymagają fachowego traktowania. Kto nie odkrył w pełni tajemnic przeprowadzania remontów starych mieszkań, nie powinien chwytać za wiertarkę. Taka osoba działając bez momentu zastanowienia, nakręci na mury regipsy, co w niedługim czasie zaowocuje ich zgniciem. Nie po próżnicy stare rodzime przysłowie przestrzega: jak się śpieszy, to się Belzebub cieszy. Zamiast stawiać na mimowolne sposoby wyjścia z takich sytuacji, lepiej będzie zastanowić się nad wykorzystaniem najlepszego tynku. Jego różnorodność nie pozostawia nic do życzenia, więc i w tym przypadku lepiej nie przedsiębrać pochopnych decyzji.
ściana

Autor: Keith Kissel
Źródło: http://www.flickr.com
Wybór tynku bywa uzależniony od miejsca jego umieszczenia. Na ściany zewnętrzne niezastąpiony będzie taki, który zniesie bez szwanku działanie niekorzystnych warunków pogodowych: gorących promieni słonecznych, trzaskającego mrozu, porywistego wiatru i solidnego deszczu z gradem. Z kolei do wnętrza wykorzystamy tynk o zupełnie różnym składzie. Tutaj stan aury nie posiada już znaczenia, ale ważne są inne kryteria. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy po tynkowaniu na ściany położymy kafelki, nałożymy tapetę, czy pomalujemy salon w najmodniejszy odcień tego sezonu.

W przypadku remontu wiekowych domów najwłaściwszy będzie tynk renowacyjny. Specjalnie zmodyfikowana formuła sprawi, że mury będą mogły oddychać, a efekty rewitalizacji będą zauważalne przez wiele lat.

Bardzo nam przyjemnie, że ten artykuł zostawił po sobie pozytywne uczucie. Pragniemy zaprosić Cię do nowej strony – tam można zobaczyć tutaj inne wpisy.

Najmniej właściwy będzie tynk gipsowy, który pochłania wodę jak gąbka i bardzo szybko w kuchni pojawią się mokre wykwity za półkami.

Jak przedstawiono, wybór tynku jest dość skomplikowany oraz wymaga tak wiedzy encyklopedycznej, jak i praktycznych umiejętności. Jeśli wykonujemy renowację na własną rękę, wtedy najlepiej jest rozpocząć swoje działania od przeglądania broszur wziętych ze sklepów z artykułami na budowę. Najprawdopodobniej okaże się, że zupełnie nie uświadamiamy sobie, jak wielkim asortymentem dysponują magazyny, a najlepszy do remontowanego mieszkania tynk renowacyjny nie będzie przez nas nawet spostrzeżony.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,