Dlaczego warto używać mączki skalne? W jakich miejscach znajdują one zastosowanie? Jakie typy mączek mamy do wyboru?

Każdy ogrodnik doskonale wie, iż najlepszym sposobem na zadowalające rezultaty jest naśladowanie natury. To może zapewnić obfite i zdrowe plony. W tym względzie warto polecić skalną mączkę, jakiej wykorzystanie w ogrodzie zdecydowanie wzbogaca glebę.

mączka skalna

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.
Mączka skalna powstaje w kamieniołomach, jest to po prostu produkt uboczny w trakcie obróbki skał. Posiada podobne właściwości, jak pyły, które powstają poprzez rozpuszczenie skał, przez procesy które zachodzą w przyrodzie. Mączki skalne powstają z różnych materiałów. Tak więc są różne jeżeli chodzi o skład chemiczny, zwłaszcza różnorodna jest zawartość wapnia, magnezu i potasu. Każda jednakowoż mączka skalna odznacza się znaczną zawartością wartościowych mikroelementów, które sukcesywnie są przyswajane przez rośliny.
Takie mączki są nawozami wolnodziałającymi, jakich składniki powinny być na początku przetworzone przez mikroorganizmy oraz glebowe procesy. Ich działania jest w rzeczywistości ściśle zależne od glebowej aktywności. Dla każdego ogrodnika używanie mączek skalnych jest bardzo pomocne, faktycznie to chroni od przenawożenia gleby, co często występuje, jak używamy nawozów szybkodziałających. Mączki skalne posiadają właściwości zatrzymywania wody a także składników mineralnych. Ich regularne stosowanie jest niezwykle istotne, przyczynia się bowiem do tworzenia się struktury gruzełkowej w glebie, większa jest również aktywność mikroorganizmów i glebowych procesów. W największym stopniu wartościowe właściwości magazynowania wody oraz składników pokarmowych mają mączki z minerałów ilastych.
Są najlepsze do użyźniania gleb suchych i piaszczystych. Do nabycia są także, szczególnie w tego rodzaju miejscach jak hurtownia (zobacz stal nierdzewna szczotkowana) kamienia lub sklepy ogrodnicze, mączki kamienne które powstały z granitu, bazaltu a także skał wulkanicznych. Potrafią one perfekcyjnie wzbogacać glebę w różne składniki odżywcze. Mączki pochodzą także z magnezytu. Dzięki znaczącej zawartości magnezu oraz wapnia są najlepsze do użyźniania gleb kwaśnych.

Każda z mączek skalnych jest cennym dodatkiem do kompostów a także nawozów płynnych, ponieważ są one w stanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Z tego też powodu dobrze je wykorzystywać. Na pewno docenimy te wszystkie plusy, o których wspomnieliśmy w artykule.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,