Home

Twój samochód służył Ci już przez długi okres i nie nadaje się już do jazdy? Nie przejmuj się i zobacz, w jaki sposób możesz zezłomować zużyte auto.

Twój samochód służył Ci już przez długi okres i nie nadaje się już do jazdy. Nie przejmuj się i zobacz, w jaki sposób możesz zezłomować zużyte auto. Jeżeli nasze auto nie nadaje się już do użytku, to musimy je zezłomować. Jeżeli nie zdecydujemy się na ten krok, nasz pojazd nadal będzie figurować w rejestrze, a my zaś będziemy zobowiązani regulować opłaty za wymagane składki. Możemy też sprzedać auto na części.

Ale jest to ryzykowny ruch, bo nie raz warsztaty, które reklamują się w różnych mediach nie są uprawnione do wykonywania wskazanych czynności.

Złomowanie aut
Autor: J@M€S
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chcemy legalnie zezłomować nasze auto, powinniśmy mieć świadomość, że taka czynność nakłada na nas konkretne zobowiązania. Po pierwsze podczas przekazywania samochodu na złom musimy okazać wymagane dokumenty, tj.: dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający naszą tożsamość,dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu jeżeli taka była wydana, bądź inny dokument, który potwierdzi dane zamieszczone w dowodzie rejestracyjnym.Każdy punkt złomu powinien przyjąć wyłącznie auto wyłączone z użytku, które ma numer VIN oraz numer nadwozia, podwozia lub ramy. Dodatkowo do obowiązków punktu należy unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. Pracownik firmy powinien wydać nam zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie auta (https://dokasacji.pl/artykul/swietokrzyskie). Dodatkowo musi przekazać do właściwego wydziału komunikacji urzędu gminy, zaświadczenia o demontażu pojazdu.

Co powinniśmy następnie zrobić?Po otrzymaniu wyżej wymienionych dokumentów mamy 30 dni, by wybrać się do wydziału komunikacji urzędu gminy i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Przed wskazaną czynnością warto sprawdzić, czy nie mamy zaległych składek OC do zapłaty. Jeżeli tak powinniśmy je szybko wpłacić.

Jak znaleźć idealne miejsce dla swojego zasłużonego auta?Jeśli poszukujemy dobrego miejsca, możemy wspomóc się internetem wpisując przykładowo: złomowanie pojazdów Rzeszów lub złomowanie pojazdów Katowice etc. Wszystko jest uzależnione od miejsca naszego zamieszkania. Jeśli mieszkamy w centralnej Polsce i interesuje nas złomowanie samochodów Łódź będzie polecanym miastem do złomowania samochodu.
Jak wygląda procedura złomowania?
Złomowanie
Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy przekazać samochód do punktu zbierania pojazdów. Miej świadomość, że firma,w której zostawiasz auto nie powinna od ciebie zażądać żadnych opłat, chyba że Twój samochód jest niekompletny i jego waga jest o 10% mniejsza niż ta wskazana w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji musimysię liczyć, z tym, że za każdy brakujący kilogram zapłacimy ok. 10 zł.

Jasne jest, że każdy samochód jest traktowany jak członek rodziny. To właśnie dzięki niemu mogliśmy zwiedzić kawał świata, odkryć nowe, ciekawe miejsca. Dlatego złomowanie samochodu może być dużym przeżyciem. Dlatego, tak ważne jest znalezienie dobrego punktu złomowania, w którym ze spokojem pozostawimy nasze auto.